-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
İstanbul’da Alaska Yerli Sanatı Sergisi
Kategoriler: Yaşam ve Kültür
Tarih: 10-Şubat-2010
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, 8-19 Şubat 2010 tarihleri arasında ( haftaiçi), Alaska Tlingit kabilesinden Jno Didrickson’un Kuzeybatı Pasifik Sahili Yerli Sanatı örneklerini sunduğu ağaç oyma heykellerini ve takılarını sergiliyor.

ABD İstanbul Başkonsolosluğu tarafından desteklenen ve MSGSÜ Mimarlık Bölümü, Mimarlık Tarihi Anabilim Dalı programında yürütülen “Modern Sanat ve Mimari’de Primitif ve Gelenekselin İzi” başlıklı ders kapsamında gerçekleşecek olan sergide, ayrıca Alaska doğası ve kültüründen fotoğraflar da sergilenecek. Bu bağlamda 9 Şubat salı günü saat 14:30’da MSGSÜ Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu'nda Jno Didrickson’un yapacağı “Kültürü ve Doğası ile Güneydoğu Alaska “ başlıklı sunum ve Tlingit kültürü ve sanatçının çalışmaları üzerine “ Kuzgun Öykülerinden Yaratılar” isimli belgesel film gösterimi izlenebilir.
Ağaç oyma işleri ve takılarda Foklardan Balinalara, Sinekkuşlarından Kuzgun'a Alaska'da görülen birçok canlı türüne ait desenlerin bulunduğu sergi ve Tlingit kültürü hakkında daha ayrıntılı bilgi için www.jnodidrickson.com adresi ziyaret edilebilir.

Haber No: 3756