-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Adsız
Kategoriler: Yaşam ve Kültür
Tarih: 26-Ağustos-2004
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Buğdayda çalışmalar yoğunlaştıkça iletişimde olduğumuz kişi sayısı, çeşidi artıyor günden güne.

Buğdayda çalışmalar yoğunlaştıkça iletişimde olduğumuz kişi sayısı, çeşidi artıyor günden güne. Bir yandan sürekli bir zenginleşme demek bu tabi, sahip olunan değil, temas edilen, doğal bir alışveriş içeren ilişkiler çoğu. Tabi kolay olmuyor, çağımızın açan tüm çiçekleri gibi zorluklar da getiriyor beraberinde bu açıklık.

Bir işadamı ile konuşuyoruz dernek merkezimizde bir gün, iş dünyası nasıl bizim çalışmalarda yerini alır, nasıl destek alırız Buğdayın ruhunu koruyarak bu dünyadaki insanlardan, biz neler katabiliriz diye. Traşı, kıyafeti, konuşması belli standartta bu işadamı arkadaşımızın. Derken bir genç giriyor, uzun süredir saçlarını kestirmeyen ve yıkamayan bir oğlan, yapacakları bir aktiviteyi duyurmak, yardım almak istiyor benzer amaçlarla. Beş dakika geçmeden bir köylü giriyor, aksanından dolayı dediklerinin yarısı anlaşılan ama gönlü yüzüne yansımış, onun da benzer dertleri var üstünde de şehre uygun olsun diye seçilse de köyün kokusunu taşıyan kıyafet var. Sonra Tarım il müdürlüğünden arkadaşlar ile İstanbul etrafındaki su havzaları için ekolojik tarım konusu konuşuluyor, sanatçı bir komşu kapıyı çalıyor derken, "farklı" görünen, hatır sormak, yapabileceği bir şey olup olmadığını sormak için uğrayan kapıdan...Böyle devam edip gidiyor.

Bazen farketmeden dahil olduğumuz ya da diğer şekilsel insan gruplarını suçluyoruz yaşamda beğenmediğimiz sonuçlar, olaylar için. Kaptırıveriyoruz sızlanmaya. Ne zaman üretken olmak istesek, çözüm için adım atsak da birden bire kalpler açılıyor, insanların içindeki benzer güzellik oluveriyor tüm görünen. Tüm şekiller farklı çiçeklerin benzersiz örtülerine dönüşüveriyor.

Her çiçeğin benzersiz örtüsüne ve barındırdığı ruhuna, kokusuna sevgim ve saygımla.
İyi haftalar

Haber No: 378