-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
İklim değişikliği
Kategoriler: Yaşam ve Kültür
Tarih: 01-Eylül-2004
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Bu hafta 1-3’ü arası Ankara’da iklim değişikliği konferansı oluyor.

Toplanıp uluslararası verileri, rakamları, durum değerlendirmesi ve yapılması gerekenleri konuşacağız dünyamızın iklimlerinin yaşanabilir koşullarda sürmesi için. Şehirlerimizin, tarım arazilerimizin, endüstri bölgelerimizin ve yollarımızın, medeniyetimizin eriyen kutup suları altında kalmaması için hesaplar yapacağız. İlk defa fark edilmiyor tabi bu konuda işin kötüye gittiği, ne de bu iklim değişikliğinin sebeplerinin ilk defa açıklanacağı toplantı. Uzun süredir biliniyor, değişim hızı her yıl artıyor, kutuplardan buz parçaları kopup erimeye başlıyor.

Konferanslar, bilimsel araştırmalar, uluslararası anlaşmalar...Peki biz ne zaman yapacağız üstümüze düşeni, ne zaman seçtiğimiz gıdanın iklim değişikliğine katkısını azaltacağız ya da sıfırlayacağız, ne zaman tüketim ve üretim faaliyetlerimizi bu gerçeğe göre gözden geçirecek, düzenleyeceğiz. Ne zaman bir dondurma yiyip boğazımızın iklimini on dakika değiştirmek uğruna dünyanın iklimini değiştirmeye son vereceğiz ? Hala ağaçlar meyve verirken, topraktan bitkiler fışkırırken, neden gıdalarımızı direkt onlardan almak yerine maliyeti onların bir daha yetişmemesi olabilecek gıdaları her gün daha fazla tüketiyoruz ?

Büromuz, evimiz, ailemiz sular altında kalana dek devam edecek gibi görünüyor telaştan ve "ekmek parası kazanma" derdinden iklim değişikliğine katkımız.

Düşünüyorum da, iyi ki iklim değişiyor, hiç olmazsa işin sonunu görebiliyoruz böylelikle. Böyle bir hareket olmasa insanlık olarak ilahi adaletin nasıl işleyeceğine bir çoğumuz daha şüpheci bakacaktık herhalde, halbuki böyle olunca hesap açık, çeşmeyi açık bırakınca bir saatte küvet doluyor, bir günde ev su altında kalıyor. Dünyamızın küveti de doldu, taşmaya başlıyor, ya çeşmeleri kapatmaya çalışacağız her birimiz tek tek elimiz erdiğince ya da oturup başkaları nasılsa kapatır diye bekleyerek , belediyeye, su işlerine, komşulara, tesisatçılara kızarak seyredeceğiz olayı var olduğumuz sürece.

Her adımda bir çeşme kapatmak, yaşamımıza gerçek "sorumluluklar"ı sokmak umudu ve sevgilerimle.

Haber No: 384