-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
20. Uluslararası Barış Bahçesi İstanbul’da açılıyor
Kategoriler: Yaşam ve Kültür
Tarih: 23-Nisan-2010
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


18 yıl önce Amerika’da kurulan Uluslararası Barış Bahçesi Vakfı, dünya çapında barış bahçeleri yaparak global bir dostluk ortamı oluşturmayı hedefliyor.

Beş kıtaya yayılmış olan ondokuz barış bahçesi Kanada, USA, Polonya, Almanya, Macaristan, Fransa, Slovenya, Kuzey Afrika, Mozambik, Kosta Rika, Hollanda, Japonya, Avusturya, İtalya, Yunanistan, Kıbrıs, İrlanda, İsviçre ve Ukrayna’da bulunuyor. 

Barış Bahçeleri ülkelerin başkentlerinde kuruluyor. Ancak Hiroşima ve Strasbourg gibi durumları alışılmışın dışında olan istisnalar da mevcuttur. İstanbul da dünya barışının desteklenmesi mevzunda birçok uluslararası konferansa ev sahipliği yaptığı için bu istisnalar arasında.

İstanbul, Türkiye aşağıdaki sebeplerden aday gösterilmiştir;

  • Türkiye’nin, dünyanın en az gelişmiş ülkelerinin gelişimleri için her sene artan Birleşmiş Milletlere ve onlar kanalı ile uygulanan projelere desteği.
  • Sınırlı finansal güce rağmen Türkiye, Birleşmiş Milletler içerisinde bağış yapan bir ülkedir.
  • Somali, Bosna, Kosova ve Lübnan gibi ülkelere olan Birleşmiş Milletler operasyonlarında Türkiyenin katılması barışın muhafazasını sağlamıştır.
  • Son 6 yıldır dış politikasını geliştirmek adına Türkiye Afrika – Türkiye Birlik Kurultayı, Türkiye – Karayipler Grup Kurultayı gibi birçok uluslararsı konferansa İstanbul evsahipliği yapmıştır. Bunun bir sonucu olarak Türkiye ACS ve OAS de kalıcı gözlemci olmuştur. Bunların sonucu olarak Türkiye 2008 yılında birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine kabul edilmiştir.
  • Türkiye savaşa karşı olduğunu tüm dünyaya belirtmekte ve bölgenin bir savaşa daha dayanamayacağını belirtmektedir.

Barış Bahçesi açılan ülke, bir sonraki yılın barış bahçesinin hangi ülkede olacağına karar vermektedir. 2011 yılı Dünya Barış Bahçesi’nin hangi ülkede açılacağına İstanbul karar verecektir.

2010 Uluslararası Barış Bahçesi Açılış Töreni 22 Nisan 2010 tarihinde Yedikule Surları’nın önünde kurulan İ.B.B. Soğanlı Bitkiler Parkı’nda saat 14.00’da gerçekleşecek.

Haber No: 3914