-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Et Balık Kurumu'na Et İthalatı Yetkisi
Kategoriler: Yaşam ve Kültür
Tarih: 30-Nisan-2010
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın Et ve Balık Kurumu'na canlı hayvan ve et ithalatı yapabilmesi için gerekli belgeleri gönderdiğini belirtti.

Hükümet bir süredir artan et fiyatlarının sorumlusu olarak spekülatörleri işaret ediyor ve ithalata yanaşmıyordu. Ancak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla fiyatın aşağıya çekilmesi için  et ithalatı konusunda çalışma başlatıldı.

Karar nasıl alındı? Başbakan anlattı...

TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, ithalin ağırlıklı olarak AB üyesi ülkelerden olacağını belirtti.

Erdoğan, et ithalatı kararını nasıl aldıklarını şöyle anlattı:

"Son zamanlarda et fiyatlarıyla ilgili spekülatif diyebileceğim şekilde bir fiyat artışı var ve bu adeta bir fırsat kolaycılığı olarak değerlendirebiliriz. Tabii bu fırsat kolaycılığına daha fazla göz yummak mümkün değil. Anında, buna müdahale için Tarım Bakanıma bu konuyla ilgili bir talimat verdim ve arkadaşlar kendi içlerinde teknik olarak bir çalışma başlattılar. Bu arada, ben de bazı arkadaşları görevlendirerek birçok marketlerde, piyasada fiyatları istettim. Çünkü bazı yazılı, görsel medyadaki fiyatlar ne derece doğru, bizzat arkadaşlarımla araştırarak öğreneyim... Kıyma, kuşbaşı, diğer et fiyatları nedir öğreneyim istedim.

Tabii, fiyatlardaki bu dengesizliği, aşırılığı görünce de buna müdahale etmek için Tarım Bakanımızın her türlü yöntemi denemesine rağmen fiyatlarda beklenen düşüş olmadı. Bunun üzerine ben bazı AB ülkelerindeki fiyatları da araştırdım. Hatta uzak ülkelerdeki fiyatları da araştırdım. Bu fiyatlardan sonra, artık dedik ki 'böyle böyle...'

Zaten AB müzakere süreci içinde olan bir ülke olarak da belli miktarda canlı veya karkas olarak et alma durumumuz söz konusu. 'Bunu değerlendirme adımını atalım' dedim. Ve bu konuyla ilgili arkadaşlarım çalışmaları bitirdiler. Şu anda başta Et Balık Kurumu olmak üzere kesimleri bizzat yerinde kontrol etmek suretiyle...

Eğer karkas gelecekse, canlı gelecekse zaten böyle bir problem yok. Buna göre bir et ithali yoluna veya canlı hayvan getirmek üzere böyle bir adımı atalım istedik. Bu arada bizde de besiciliği sürekli olarak teşvik ediyoruz. Biz dedik, besicilik belli bir noktaya gelsin istedik ve inanıyorum bu hem fiyatları Türkiye'de balanse edecektir. İstediğimiz yere bu fiyatları çekecektir.

Çekmediği taktirde biz Et Balık Kurumu başta olmak üzere bu süreci bu şekilde devam ettireceğiz. Çünkü burada halkımın ucuz et veya et ürününe ulaşması amaçtır. Bunu başarmamız gerekiyor. Bunun için de bu adımı attık."

Başbakan Erdoğan, "Sizin beklediğiniz bir fiyat var mı? Hangi seviyeye inmesini umuyorsunuz?" soru üzerine, "Bunu söylemem çok uygun olmaz. Şu anda arkadaşlarımız yani yaptığımız çalışmada belli bir yere çekiliyor. Zannediyorum halkım bu fiyattan çok çok memnun olacaktır. Yani bu fiyatların çok çok altında bir fiyattır" diye konuştu.

Tarım Bakanı: "Spekülasyon yapıyorlar"

Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker, "arada birilerinin spekülasyon yaptığını" belirterek, "Amacımız aradaki spekülatörlerin zararlı tesirlerini bertaraf etmek" dedi.

TBMM Kulisi'nde gazetecilerin, et ithalatı konusunda sorularını yanıtlayan Eker, Et ve Balık Kurumu'na, et piyasasıyla ilgili tedbirleri alması ve piyasayı düzeltmek için düzenleme yetkisi verildiğini bildirdi.

Asla üreticiye zarar verecek bir uygulama yapmayacaklarını belirten Eker, "Amacımız, aradaki spekülatörlerin zararlı tesirlerini bertarafa etmektir" dedi.

Eker, alınacak tedbirlerin perakende et fiyatlarına ne zaman yansıyabileceği sorusuna ise "makul bir sürede olur" yanıtını verdi.

Bu konunun 2-3 gündür konuşulduğunu anlatan Bakan Eker, "Dolayısıyla bu iş öyle akşamdan sabaha olacak bir şey değil, biraz gerçekçi olacağız" dedi.

TEPKİLER

Bursa Veteriner Hekimler Odası Başkanı Sinan Sağlam, Türkiye'nin hayvan hastalıklarından arınmış dünyanın 5 ülkesinden birisi olduğunu belirterek, "Canlı hayvan ithalatının önünün açılması durumunda deli dana başta olmak üzere birçok hayvan hastalığı ülkeye girecek ve bir daha temizlenmesi yılları alacak" dedi.

Gaziantep Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Çelik ise, "Et ithalatına izin verirsek hayvancılığımızı bitiririz" diye konuştu.

Çelik, "İthalat adı altında belki ucuz ama kalitesi tartışılır etlerin ülkemize sokulması halinde, bizim üreticilerimizin üretimi sürdürmek bir yana üretim yapmayı düşünmeye bile cesaretleri kalmaz" diye konuştu.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Merkez Konseyi Başkanı Mehmet Alkan,  "Popülist bir yaklaşımla en üst düzeyde et ithalatının tekrar gündeme getirilmesi ve bu konuda ilgili Bakan'a talimat verilmesi, tüm üreticiler ile birlikte biz Türk Veteriner Hekimleri Birliğini de endişeye sevk etmiş ve hayal kırıklığına uğratmıştır" dedi.

Et ithalatının hayvancılığın gelişmesine telafisi mümkün olmayan zararlar vereceğini iddia eden Alkan, "İthal et, halk sağlığımız ve hayvan sağlığımız açısından önemli riskler ortaya koyacak. Hiçbir ülke kaliteli etini ihraç etmek istemez, kesim öncesi ve kesim sonrası veteriner hekim muayeneleri ile ilgili bilgi sahibi olmadığımız etlerin kalitesi ve sağlığı konusunda emin olmamız mümkün değildir" şeklinde konuştu.

Konya Kırmızı Et Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut, "Gelecek yıllarda besici bulamazlar, yapılan bu yanlışlığı hayretle izliyoruz. Zaten 2 gün önce yapılan açıklamaların ardından bugün toptan karkas etin fiyatı 16.5 liradan 15 liraya düştü. Bu fiyat düşüşüne karşın, 'et daha da ucuzlayacak' diye düşünüldüğü için ete talep durdu" dedi.

Bugün hayvan kesimlerinin neredeyse durduğunu belirten Karabulut, "Oysa etin besiciye kilogram maliyeti 14,8 lira... Bu gidişle et 12 liraya kadar düşebilir. Bu kararla besici kaybedecek, zaten yıllardır zor durumda olan özellikle küçük besici çok zor durumlarda kalacak" diye konuştu.

Kaynak: CNN Türk

Haber No: 3925