-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Kadıköy'de Nükleer Karşıtı Miting
Kategoriler: Yaşam ve Kültür
Tarih: 30-Nisan-2010
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Çeşitli sivil toplum örgütlerinin Çernobil nükleer kazasının 24. yıldönümü nedeniyle düzenlediği çevre mitingi, renkli görüntülere sahne oldu. Nükleer karşıtı eylemde "Karadeniz ağlıyor" sloganları atıldı.

Saat 13.00'de Kadıköy Tepe Nautilus önünde toplanan ve aralarında Allioni Girişimi, Hasankeyf'i Yaşatma Girişimi, Karadeniz İsyandadır Platformu, Cide-Loç Vadisi Koruma Platformu, Munzur Koruma Kurulu ve çeşitli sivil toplum kuruluşları ile siyasi partilerin üyelerininde bulunduğu yaklaşık 2 bin kişilik grup Kadıköy İskele Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti.
Kastamonu'nun köçekleri, Artvin'in tulumu, kemençe, davullar zurnalar eşliğinde yürüyen grup nükleer karşıtı pankartlar taşıyarak "Çernobili unutma nükleere bulaşma", "Dereler gümbür gümbür, Karadeniz özgürdür" sloganları atarak iskele meydanına ulaştı. Burada oluşturulan güvenlik koridorunda üstleri aranan grup daha sonra meydana alındı.
Munzur Koruma Kurulu temsilcisi Hasan Şen mitingde yaptığı konuşmada, Çernobil faciasının üzerinden 24 yıl geçtiğini hatırlatarak, nükleerin kanser demek olduğunu ve ölümlere yol açtığını ifade etti. Bu gün Trakya'da ve Karadeniz'de hala binlerce insanın kanserle boğuştuğunu savunan Şen, nükleer enerjinin ekolojik dengeleri yok ettiğini ve buna karşı çıktıklarını anlattı.
Hasan Şen, "Bu gün Karadeniz'den, Ege'den, Akdeniz'den, Dersim'den, Hasankeyf'ten nükleere karşı olmak için geldik. Hepimizin derdi, acısı bir. Canımız yanıyor, evlerimiz yıkılıyor, doğamız talan ediliyor. Artık yeter" diye konuştu. Mitingte katılımcılar müzik eşliğinde horon tepti. Miting, konuşmaların ardından İlkay Akkaya'nın verdiği konserle sona erdi. Miting nedeniyle trafiğe kapatılan yollar da katılımcıların dağılmasının ardından trafiğe açıldı.

Kaynak: Akşam Gazetesi

Haber No: 3926