-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Abarjazz’ın Nükleere İnat Ritimleri İzmir Sokakları’nda Yankılandı
Kategoriler: Yaşam ve Kültür
Tarih: 07-Mayıs-2010
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


İzmir, Greenpeace ve Abarjazz Avangard Müzik Grubu, İzmir Pasaport İskelesi’nde demirleyen Rainbow Warrior gemisinin önünde ‘Nükleere İnat, Yaşasın Hayat’ sloganıyla mini bir konser gerçekleştirdi.

30 kişiden oluşan Abarjazz Grubu üyelerinin temsili nükleer atık varillerini ve Greenpeace gemisi Rainbow Warrior’ı çaldığı konserde gemi mürettebatı ve gönüllüler de gruba eşlik etti. Aynı zamanda, etkinlik sırasında Greenpeace gönüllüleri ‘Enerji Devrimi Şimdi’ yazılı pankartlar açtı. 
Greenpeace’in 20 Nisan’da başlattığı ‘Nükleersiz Türkiye Turu’ kapsamında İstanbul ve Sinop’tan sonra üçüncü durak İzmir oldu. İzmir’de Kasım 2009’da yayınlanan Enerji Devrimi Türkiye Senaryosu ile bir kez daha kanıtlanan ve hükümetin nükleer enerji planlarıyla gölgelenen yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği potansiyeline dikkat çekiliyor.

Yenilenebilir enerjiler ek maliyetleri azaltıyor

Greenpeace Akdeniz Enerji Kampanyası Sorumlusu Korol Diker “Türkiye’nin muazzam bir yenilenebilir enerji ve tasarruf potansiyeli var. Enerji Devrimi Türkiye Senaryosu’na göre 2020 yılında hiçbir ek maliyet ödemeden üstelik daha az maliyetle 17 nükleer reaktörün üreteceği elektrik enerjisini bu temiz kaynaklardan sağlayabiliriz” dedi ve ekledi “Ancak hükümet Mersin ve Sinoplulara, sivil toplum kuruluşlarına ve biliminsanlarına rağmen 70’li yılların kirli enerji politikalarını yürütmeye devam ederek bizi çok ciddi bir enerji çıkmazının da içine sokuyor. Böyle devam edersek her geçen gün daha kirli, daha pahalı ve daha bağımlı bir enerji sistemine sahip olacağız”.

Enerji Devrimi Türkiye Senaryosu’na göre 2050 yılına gelindiğinde, birincil enerji talebinin yüzde 59,4’lük kısmı yenilenebilir enerji kaynaklarıyla karşılanacak. Senaryoda yenilenebilir teknolojilerin dahil edilmesi, elektrik maliyetlerini mevcut sistem ile devam ettiği senaryoya göre hafifçe yükseltiyor. Bu fark, 2020 yılına kadar kilovatsaat başına 0,2 € sentten daha az olacak. Bu artışa rağmen eksi maliyetli verimlilik tedbirleriyle toplam elektrik tüketim maliyeti daha az oluyor. 2020 yılı itibarıyla, ise elektrik maliyetleri daha avantajlı hale gelecek. 2050 yılına gelindiğinde ise mevcut sistemdeki maliyetlere oranla kilovat saat başına elektrik üretimi mevcut sistemin 2050 fiyatlarına göre en az 2 € sent daha düşük olacak.

Eğer mevcut enerji sistemi devam ederse, enerji ihtiyacının kontrolsüz artışı, fosil yakıtların fiyatlarındaki artış ve karbon salım maliyetleri eklenince toplam elektrik üretim maliyeti bugünkü yıllık 10,8 milyar € olan toplam rakamdan 2050 yılında 55 milyar €’ya yükselecek. Diğer yandan, Eneji [D]evrimi gerçekleştirilirse sadece elektrik maliyetlerinden 10 milyar € tasarruf edilebilir. 
Sinop ve Akkuyu hükümetin enerji politikaları yüzünden geri bırakılıyor!
Diker “Kirli enerji politikaları ulusal düzeyde büyük zararlara sebep oluyorken, yereldeki etkileri çok daha dramatik bir şekilde yaşanıyor. Gerekli olan her türlü koşulun hazır olmasına rağmen, önümüzde İzmir Çeşme ve Bozcaada gibi güzel örnekler varken kirli enerjiler yüzünden Mersin-Akkuyu ve Sinop gelişemiyor. Bunun tek sorumlusu ise hükümet”.

Greenpeace’in yayınladığı Nükleer Enerji: Sürdürülebilir kalkınmanın önünde bir tehdit’ adlı rapor (1), bir kez daha Sinop ve Büyükeceli’nin hükümetin nükleer enerji planları sebebiyle daha tek bir kazma dahi vurulmadan ise kalkınma düzeylerinde sonlarda kaldığını ve nükleer göç verdiğini ortaya koydu.

Haber No: 3942