-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Akdeniz Foku Tüfekle Öldürüldü
Kategoriler: Yaşam ve Kültür
Tarih: 07-Mayıs-2010
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Bodrum Yarımadası, Yalıkavak Kızılburun mevkinde bulunan Akdeniz fokunun tüfekle öldürüldüğü anlaşıldı.

Yalıkavak'taki veteriner kliniğinde yapılan nekropsi sonucunda fokun sağ omuzuna 3 kez  bir ateşli silah ile ateş edildiği, kaburga kemiklerinin bazılarının ve sağ kürek kemiğinin kırıldığı, göğüs boşluğunda fazla miktarda kan toplandığı ve iç kanamadan öldüğü anlaşıldı. Nekropside dikkatlice incelenen fokun vücudunda içerilerde bir adet domuz kurşunu bulundu. Ayrıca küçük boyultu birçok saçma da bulundu. Yani fokun ölümünüe neden olan tekli saçma (domuz kurşunu) dışında ayrıca, belki daha önce farklı bir zamanda, küçük boyutlu saçmalarla da ateş edildiği anlaşıldı.  

Kasıtlı olarak denizde -ve muhtemelen bir tekneden ateş ederek- tüfekle öldürülen fok ergen (yani ergin olmadan önceki döneminde bulunan) bir birey ve yaklaşık 150 kg. civarında. SAD-AFAG Yalıkavak temsilcisi veteriner hekim Fulya Massozi'ye göre oldukça sağlıklı bir birey ve bu fokta başkaca bir hastalığa rastlanmadı. 

Ulusal mevzuata göre Akdeniz foku ülkemizde sıkı korunan türler arasında ve öldürülmesi 10.000 TL ceza gerektiriyor. Ancak 1987'den günümüze kadar 23 senedir aralıksız Akdeniz fokları ve yaşam alanları üzerine çalışan SAD-AFAG, Türkiye'de şu ana kadar Akdeniz foku öldürenlerin bir kere olsun yakalanamadığını ve hiçbir kişinin cezaya çarptırılmadığını belirledi. Akdeniz foku, tüm protokolleri ile Türkiye'nin taraf olduğu Bern ve Barselona gibi uluslararası sözleşmelerle koruma altında. Ancak ne yazık ki kasıtlı öldürme olaylarına karşı etkin önlem alınamıyor. Köklü çözüm ise, Akdeniz fokunu vuranı aramak değil, bilimsel çalışmalara dayanan sürdürülebilir balıkçılık politikaları geliştirmek ve uygulamak, yasadışı trol, gırgır, zıpkın, dinamit ve sepet avcılığını denetlemektir. Denizlerde balık stokları sağlıklı düzeyde olduğu takdirde, aynı kesimde (kıyılarda) avlanan fok-kıyı balıkçısı rekabeti hafifleyecek ve kasıtlı öldürme olayları azalacaktır.

Akdeniz foklarının yok olmasında en önemli etken ise aslında kıyıların yapılaşması. Kıyıların betonlaşması ve kıyı yollarının açılması ile evleri (yaşam alanları) ellerinden alınan Akdeniz foklarının çoğalmalarının önüne geçiliyor. Kıyılara bağımlı yaşayan, mağaralarda dinlenmek zorunda olan, üreyen, yavrusunu besleyen ve büyüten bu nadir canlının mutlaka bakir ve dokunulmamış kıyılara ve kıyı mağaralarına ihtiyacı var. Çevre ve Orman Bakanlığı, ÖÇKK Başkanlığı, Bayındırlık Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Belediyelerin kıyı alanları planlamalarında ve imar çalışmalarında bu faktörü mutlaka göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Zira kıyılardaki yapılaşma ve yeni yol açma çalışmalarının, geri dönüşü olmayan doğal alan tahribatlarına ve habitat kayıplarına neden olduğu açık bir gerçektir. Kıyılarda imar ve yeni yol çalışmaları konularında danışıldığı takdirde SAD-AFAG ve ÇOB DKMPGM koordinatörlüğünde çalışan Ulusal Fok Komitesi en sağlıklı ve güncel bilgileri planlamacılara sağlamaya hazırdır.

Haber No: 3943