-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Küresel Isınma Deniz Kaplumbağalarını da Etkiledi
Kategoriler: Yaşam ve Kültür
Tarih: 14-Mayıs-2010
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Akdeniz kıyısındaki kumsallara yumurtasını bırakan deniz kaplumbağaları 10 gün erken yumurtluyor.

İklim değişikliğinin ülkemizde Akdeniz kıyısındaki kumsallara yumurtasını bırakan deniz kaplumbağalarının üreme dengesini bozacağı, sıcaklık artışıyla birlikte yumurtadan çıkan dişi yavru sayısı artarken erkek yavru sayısının da azalacağı bildirildi.

Aksaray Üniversitesi ve Türkiye Tabiatını Koruma
Derneğinin işbirliğiyle Aksaray’da düzenlenen "Ekoloji 2010 Sempozyumu"na katılan Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Dürdane Kolankaya, sera gazı etkisine neden olan gazların miktarlarındaki artışın devam etmesi halinde, önümüzdeki 100 yıl içinde sıcaklığın 4,5 derece artmasının beklendiğini söyledi.

1750 yılından bugüne kadar kaydedilen sıcaklık artışının yüzde 90’ının insan faaliyetlerinin bir sonucu olduğunu ifade eden Kolankaya, "İklim değişikliğinin sonuçlarından türlerin göçü ve buzulların erimesi gibi gözle görünür etkiler günümüzde başlamıştır" dedi.

İklim değişikliğinin yaban hayatını olumsuz etkileyeceğini ve türlerin yok olacağını vurgulayan Kolankaya, şunları ifade etti:

"İklim değişikliği, ekosistemlerin kompozisyonunun, dağılımının
bozulmasına ve türlerin de bu değişikliklere tepki vermesine neden olacak. Yaban hayatındaki canlıların coğrafi dağılımı, üreme zamanı ve göç zamanları değişecek. Araştırmalara göre ortalama sıcaklığın yalnızca 1,5 derece artması, bugün bilinen türlerin üçte birinin yok olmasına yol açacak. Ekosistem içerisindeki bazı türlerin yok olması bekleniyor. Defenders of Wildlife verilerine göre, küresel ısınmadan en çok etkilenecek canlıların başında geyikler, arktik foklar, kutup ayıları, penguenler, gri kurtlar, deniz kaplumbağaları ve alabalıklar gelmektedir."

DENİZ KAPLUMBAĞALARINDA ÜREME DENGESİ BOZULACAK
İklim değişikliğinin deniz kaplumbağaları üzerindeki etkisinin başladığını anlatan Kolankaya, "Deniz kaplumbağaları 15 yıl öncesine göre yumurtalarını 10 gün daha erken bırakmaya başladı" dedi.

Kolankaya, Chelonia mydas kaplumbağalarının üremesinde iklim değişikliğinin etkileri konusunda Mersin ve Adana’daki kumsallarda bulunan kamplumbağa yuvalarında 4 yıldır çalıştıklarını ve önemli bulgulara ulaştıklarını belirtti.

Kaynak: AA

Haber No: 3953