-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Sağlıklı, Ekolojik ve Sosyal: Bakırköy %100 Ekolojik Pazar
Kategoriler: Ekolojik Turizm
Tarih: 18-Haziran-2010
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


28 Mayıs’ta açılan Bakırköy %100 Ekolojik Pazar, sadece sertifikalı ekolojik ürünler satan 150 tezgahı, pazar müdavimlerini evlerine bırakan faytonları ve ekolojik içerikli gıda ve içecekleriyle her Cuma saat 11:00-21:00 arasında Bakırköy halkının hizmetinde.

İstanbul’da Buğday Derneği ve yerel belediyeler işbirliğiyle açılan dördüncü %100 Ekolojik Pazar olan Bakırköy %100 Ekolojik Pazar, Airport Outlet Center otoparkında kuruluyor. Pazardaki ürünlerin denetimi Buğday Derneği tarafından titizlikle yapılıyor.

  • Güvenilirlik: %100 Ekolojik Pazarlarda sadece ekolojik sertifikası olan ürünler satılıyor. Bu ürünler, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ekolojik sertifika kuruluşları tarafından denetlendikten sonra sertifikalandırılıyor. Buğday Derneği ve Bakırköy Belediyesi bünyesindeki ziraat ve gıda mühendisleri, %100 Ekolojik Pazar’da satılan ürünlerin sertifikalarını, irsaliyelerini ve kargo fişlerini kontrol ediyor, giren ve çıkan ürünlerin miktarını kaydediyor. Tüm pazarlar, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı yetkilileri tarafından da ayrıca denetleniyor. 
  • Çeşitlilik: %100 Ekolojik Pazarlarda meyve-sebzeden başka, tekstil, kozmetik ve temizlik ürünlerinin yanı sıra, reçel, pekmez, makarna, baklagil gibi mamül ürünler de bulunuyor.
  • Doğayla Dost: Türkiye ekolojik tarım kanununa göre, ekolojik ürün üretiminde insan ve doğa sağlığına zararlı pestisit kullanılması yasak. Ekolojik ürün sertifikası aynı zamanda GDO’lu tohum kullanılmadığının garantisini veriyor.
  • Yaratıcılık: Bakırköy %100 Ekolojik Pazar’da Türkiye’nin ekolojik etten üretilen ilk döneri de bulunuyor. Pazarda ekolojik malzemelerle yapılmış kısır, patates salatası yemek, ekolojik çay içerek yorgunluk atmak da mümkün. Bakırköy %100 Ekolojik Pazar müşterileri, dilerlerse Airport’un arka tarafındaki yeni açılan yoldan faytonla evlerine bırakılıyor. 
  • Eğlenceli Eğitim: Her Cuma günü kurulan “Gel Oyna” atölyesinde, doğal malzemelerden yapılan tahta oyuncaklar, yaratıcılığı geliştiren oyunlar çocukları bekliyor.

Haber No: 3994