-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Ekolojik Çiftlikler Sizi Bekliyor
Kategoriler: Ekolojik Tarım Turizmi
Tarih: 01-Temmuz-2010
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Buğday Derneği tarafından kurulan TaTuTa (Tarım Turizm Takas) ağı kapsamında Türkiye’nin dört bir yanına dağılmış olan 55 ekolojik çiftlik, ekolojik üretimle ilgilenen gönüllü veya ziyaretçileri bekliyor.

Buğday Derneği tarafından 2004 yılında 25 çiftlikle tohumları atılan TaTuTa (Tarım Turizmi ve Bilgi İşgücü ve Deneyim Takası) projesi; altı yıldır hem Türkiye’den, hem de WWOOF (Ekolojik Çiftliklerde Gönüllüler Örgütü) aracılığıyla yurtdışından gelen gönüllü ve konuklarla Türkiye’de ekolojik tarım yapan çiftlikleri buluşturuyor. Bu ağ sayesinde şu anda Türkiye’ye yayılmış 55 çiftlik yıl boyunca ya da yılın belli zamanlarında ziyaret edilebiliyor.

Sizi Neler Bekliyor?

Seçtiğiniz ekolojik çiftlikte mevsimine göre meyva toplayabilir, zeytin hasat edebilir, toprağı çapalayıp, ot yolabilir, turşu kurmayı ya da salça yapmayı öğrenebilirsiniz. Çiftliklere gönüllü olarak gitmeyi seçerseniz; yemek ve konaklamanızın karşılığını çiftlikte canla başla çalışarak verirsiniz. Günün bir yarısını çalışıp öğrenerek, diğer yarısını dinlenip gözlem yaparak geçirebilirsiniz. Fakat tatilde yoğun bir çalışma temposunun içine girmek istemiyorsanız, yemek ve konaklama masraflarını ödeyerek, ekolojik üretimin ve yaşamın tanığı olma şansını yakalarsınız. Hepsinden önemlisi, bu yerel kahramanlarla tanışıp onların yaşamlarının içine bir süreliğine de olsa dahil olursunuz. Her iki durumda da, evinize ekolojik yaşam felsefesini yaşamaya ve yaymaya and içmiş bir eko-gönüllü olarak dönmeniz garanti.
Ekolojik çiftliklerde toprağa elinizi değdirdikten sonra, yeme şansına eriştiğimiz onca güzel şeyi, havayı, suyu, toprağı kirletmeden, ekolojik dengeyi gözeterek üretmenin ne denli zor olduğunu deneyimlersiniz. 

TaTuTa ağı ve çiftlikler hakkında daha fazla bilgi için: www.tatuta.org

Haber No: 4011