-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Bir gezgin:Juan Carlos
Kategoriler: Yaşam ve Kültür
Tarih: 29-Eylül-2004
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


“Juan Carlos gelmiş”, dediler telefonda geçen gün ben şehir dışından aradığımda Buğday’ı. Juan Carlos on sene önce Bodrum’daki Buğday Restoran’a gelmişti bir gün ve bisikletini restoranın önüne koyup bize Afrika ülkeleri üzerinden uzunca bir seyahatten geldiğini söylemişti.

Aslen Şilili olduğunu ama 15 yıldır bisikleti ile ülke ülke dolaştığını, o anda da Avrupa'ya doğru yolda olduğunu anlatmıştı. Geçimini tahta oymacılığı ile sağlayan Juan, gittiği her ülkede bu işi yaparak kalacak yer, yemek ve cep harçlığını dahası bir çok yeni dostlar kazanıyordu. O yıl Juan bir süre buğdayın misafiri olmuş, kendisine bulduğumuz birkaç zeytin kütüğünü şahane birer heykele dönüştürmüş ve onları satıp bize veda ederek yeniden bisikleti ile yollara düşmüştü.

Şimdi yine Buğday'da Juan Carlos. Dokuz yıl bir çok Avrupa ülkesinde dolaşmış, bir çok okulla projeler yapmış, çocuklara yaşam felsefesi ile tahta oymacılığı konularında uygulamalı dersler vermiş, belediyelerle projeler yapıp bazı kentlere 6- 8- 10 metrelik totemler üretmiş yıllarca meydanları süslemek, el emeğinin değerini, sembolü olduğu yaşam felsefesini yıllarca insanlara hatırlatmak üzere.

Kışı Türkiye'de geçirip buradan İpek yoluna yönelmek niyetinde Juan Carlos bu kez. Kışın Türkiye'de okullarla, belediyelerle projeler yapmak istiyor. İşe Buğday Derneği'ndeki bir sandal ağacını oyup heykele dönüştürerek ve meraklılara bu ağaç üstünde küçük kurslar vererek başladı.

Hafta sonu Buğday'da gerçekleşen ekoköyler toplantısında Türkçe bilmese dahi toplantıyı dikkatle dinleyen ve bir çok lisanı konuştuğu ve insanları iyi gözlemlediğinden olsa gerek anlayıp bir de arada yorumlar yaptı Juan, birisi de şöyle idi: "Bu çağın insanları olarak teknolojiye yatırım yapıyoruz, hep teknik gelişiyor, her şey teknik. İnsan gelişmiyor, insanlar yeteneklerini, becerilerini geliştirmiyor, köreliyorlar. Ben bisikletimle geziyor, ekolojik ayak izim olmaksızın bütün dünyada dolaşıyor, dostlar ediniyorum, emeğimle, sanatımla, hak ederek!"

Darısı başımıza,

İyi haftalar

Haber No: 403