-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Ulukışla'da Altın Madeni Karşıtlarına Hapis!
Kategoriler: Doğa Koruma
Tarih: 09-Temmuz-2010
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Ulukışla’da yapılması düşünülen altın madeni işletmesine direnenlere hapis cezası verildi. Porsuk Gölet alanının altın madeni şirketine satılmasına yönelik Niğde İl Özel İdaresi’nin kararını protesto etmek için 16 Eylül 2009 tarihinde Niğde’de gerçekleştirilen miting ardından, köylüler satışı engellemek için Adana-Ankara karayolunda oturmuşlardı.


 

Köylülere, açılan dava sonucunda Ulukışla Asliye Ceza Mahkemesi 10 kişi hakkında 10 ar ay hapis cezası verdi. Yargılama için mahkemeye jandarma tarafından sunulan kayıtların bilirkişi incelemesi sonucunda, yolun trafiğe kapatılması sırasında tespit edilemeyen Porsuk Köy Meclisi başkanı Bülent Erdem’de 10 ay hapis cezasına mahkûm edildi. 7 Temmuz günü yapılan duruşma sonrasında, maden şirketine karşı direnen köylülerin yüzüne karşı okunan karar sonrasında, mahkeme kararın geri bırakılmasına hükmetti.

Ulukışla’da Maden işletmesinin Porsuk gölet alanına yapılmasına müsaade etmeyen ve köylerinden altın madencilerini kovan köylülere ise yeni davalar yolda. 9 Temmuz 2010 tarihinde de jandarmaya mukavemet suçundan, 35 köylü hakkında açılan davanın ilk duruşması yapılacak. Köylüler, Jandarma’nın kolluk görevini yerine getirmediği ve halka küfrettiğini iddia ediyor. Cuma günü yapılacak duruşma için onlarca köyden duruşma saatine köylüler akın edecek.

23 Nisan tarihinde köylerine altın madeni şirketinin, malzeme yığmak için gelmesi üzerine çıkan olaylardan sonra da 40 kişi hakkında daha dava açılıyor. 23 Nisan tarihinde onlarca köylünün evi basılmış ve gözaltına alınmıştı. Köylülerin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarına katılmayarak kendi kutlamalarını gerçekleştirmeleri ardından gözaltılar serbest bırakılmıştı. Bu eylemlerin ardından altın madeni şirketi köyü terk etmek zorunda kalmıştı.  İki kez maden işletmesi yerini değiştirerek köylerinden kovulmasını sağlayan köy meclisleri adına yapılan açıklamada, zaferin kolay kazanılmayacağını biliyorduk, dediler.

Dava ve hapis cezaları sonucunda köylüler, direnene direne kazanıyoruz şeklinde slogan atarak Cuma günü yapılacak duruşmaya tüm duyarlı toplum kesimlerini davet ettiler. Yaptıkları açıklama da “Dün Bergama’da bugün Ulukışla’da mücadele, zafer direnişle geliyor. 23 Temmuz’da Bergama’da ekolojik bir dünya isteyenlerin sesini kısmak isteyenlere ses olmak için sizleri de dayanışmaya davet ediyoruz. Çevre direnişçilerini salonlarda değil sokaklarda, köylerde ve yanımızda göreceğimizi umut ediyoruz.” Köylüler adına yapılan açıklama ardından, Pazartesi günü de porsuk gölet alanının il özel idaresi tarafından satışına yönelik açılan davanın duruşmasının yapılacağı hatırlatılarak, “bitmemiş gölet alanına konarak bizi yaşam alanlarımızdan kovmak istediler. Ama biz onları kovduk. Şimdi davalar açıyorlar, hapis cezası veriyorlar, versinler. ferhat’ın şirin’i kalır mı duvaksız hasret bitti bitecek düşman muradsız o duvar duvarınız vız gelir bize vız, diyoruz. Bizim mücadelemiz yeni bir dünya kurmak içindir, çocuklarımız içindir, kurbağalarımız, başaklarımız ve uçsuz bucaksız toroslar içindir. Bu dava, gökyüzünü, yeraltını ve yaşamlarımızı para sananlara karşı verilen bir mücadeledir. Bu davada iki taraf var, ya kölelerin düzeninden yana olacaksınız ve susacaksınz ya da özgürlüğün yanında yer alacaksınız ve isyan edeceksiniz. Biz toprak, onur ve özgürlüğümüz için direniyoruz. Bergama’ya, Uşak Eşme’ye, Gümüşhane’ye, Kazdağları’na, Efemçukuru’na bin selam olsun.” Denildi. Köylülerin yaptığı açıklama ardından, mahkeme kararına itiraz edildi.  
 
Kaynak: Ekoloji Kolektifi
7.7.2010

Haber No: 4033