-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Anadolu hayali
Kategoriler: Yaşam ve Kültür
Tarih: 05-Ekim-2004
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


"Anadolu" deyince ne geliyor kim bilir her birimizin gözünün önüne...

İki haftadır Anadolu'da o köy senin bu kasaba benim, iller hepimizin dolaşıp duruyoruz Buğday'dan üç kişilik bir proje ekibi olarak. Bu kez Karadeniz güzeregahındayız. Tokat, Erbaa, Şebinkarahisar, Suşehri, Kelkit, Akyazı, Güryıldız, Niksar, Amasya, Samsun, Asarcık, Osmancık, Tosya, Kastamonu, İnebolu, Kayalı, Bayıralan, Yamaç, Ulus, Yuvacık, Küre, Bartın...

Anadolu'nun güzelliği ile ilgili hayallerimiz, tarihi ile ilgili bilgilerimizin bize hissettirdikleri, "Anadolu insanı" hakkındaki olumlu ve olumsuz önyargılarımız her mezraya, her kasabaya vardığımızda bizi saran özgün gerçeklik ile yıkanıyor, her köşesinde ayrı zenginlikler, renkler, sıkıntılar karşılıyor bizi. Görüştüğümüz valiler, kaymakamlar, muhtarlar, rençberler, fırıncılar, pazarcılar, belediye, tarım teşkilatı çalışanları, karşılaştığımız her kişi ayrı özellikler taşıyor, ayrı önceliklere, ayrı bir Anadolu hayaline sahip. Geçmişin zenginlikleri, yüklü mirası ile bu günün hızlı dönüşümü karışmış. Gerici, eski kafalı damgası yememek için hızlı bir kopuş var geçmişin geleneklerinden, vericiliğinden ve yaşamsal, tarımsal, mimari tekniklerinden genç nesilde genellikle. Tek tip, paraya odaklı bir yaşamın tüm gerekleri yerine getirilmeye çalışılıyor, dışarıdan-içeriden "yatırımcılar" bekleniyor, bir an önce olmayan şehirlere göç etme hedefi var genç nüfusun, bu şartla evleniyor Anadolu gençleri.

Ben de büyük bir sorumluluk duyuyorum Anadolu'nun kendi gücüne, özgün varlığına yatırım yapılması, onun tohumlarının, varlığının yaşamını sürdürmesi için. Çünkü "geriye dönüş" tabir edilen ama bence çok ilerici, yaşamsal bir hareket var tüm Anadolu insanında, hızla kaybettiği değerlerin önemini anlamaya, sahip çıkmaya, köylere, oralarda yapılan yiyeceklere, dostluklara, güvene, misafirperverliğe özlem artıyor haklı gerekçelerle. Bir musibet bin nasihatten iyiymiş, bizim başımızda günümüzde bin musibet var her an, şükürler olsun ki yanı başımızda Anamız, Anadolumuz var ihtiyacımız olan tüm yaşamsal öğelere halen sahip, bize yol gösterecek, tek tip değil, tekliğe, birliğe bin bir renk üzerinden varabileceğimiz sırlara sahip. Anamız, nimetlerle dolu kıymetini bilebilirsek.

Haber No: 407