-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Kırsal Kalkınma Desteklerine Buğday Danışmanlık Yapıyor
Kategoriler: Gıda ve Tarım
Tarih: 19-Ağustos-2010
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Buğday Derneği Macaristan'ın Doğa Dostu Tarım Alanlarını tetkik eden Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ekibine eşlik etti.


Avrupa Birliği tarafından kırsal kalkınma destekleri olarak kırsala yapılacak yardım programının alt başlıkları hazırlanıyor. IPARD olarak adlandırılan bu yardım programının önemli bir alt başlığı var: Doğa Dostu Tarım ya da Çevresel Tarım Programı. Program kapsamında başta biyolojik çeşitliliği, su ve toprak kaynaklarının kalitesini koruyan tarımsal sistemleri devam ettiren çiftçiler desteklenecek.

Buğday Derneği 2006-2008 yılları arasında bu yöndeki kurumsal altyapının oluşturulması ve ulusal politka için gerekli altyapının kurulması için Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile bir proje yürütmüş ve geniş bir uzman katılımı ile "Türkiye'nin Doğal Değeri Yüksek Tarım Alanlarının tasklak haritası"nı ortaya çıkarmıştı. Buğday Derneği, atadan kalma tarımın ögelerini, kırsal geleneklerin ve küçük çiftçinin yaşam biçimine destek vermesi yönünde kullanılması gerektiğine inanıyor.

Konu ile ilgili yürütülen hükümetler arası işbirliği projesi kapsamında düzenlenen Macaristan teknik seyahati'ne bakanlık ekibinin yanısıra tek sivil toplum örgütü temsilcisi olarak Buğday Derneği'nden Güneşin Aydemir katıldı. Programda Macar uzmanlar tarafından yapılan sunumlar, doğa dostu tarım programlarının uygulanması konusundaki tecrübelerin paylaşımı ve Hortobagy Milli Parkı ve çevresindeki projeler incelendi. Çiftçilerle temaslarda bulunuldu.

Seyahatin sonucunda Macar Kalkınma Ajansı temsilcisinin söylediği şu cümleler oldukça anlamlı: "Çevresel Tarım Programları ile biyolojik çeşitliliğin korunması amaçlanıyor. Ancak bu destek programları ile aslında biyolojik çeşitliliği koruyan yaşam biçimini de destekliyorsunuz. Bu kritik bir konu. Çünkü destekleri sadece biyolojik çeşitliliği korunması için yönlendirir iseniz bu, illa ki küçük çiftçiyi korumak anlamına gelmez. Bir ülkenin küçük çiftçisini koruma kararı stratejik ve politik bir karardır. Bu desteklerin veriliş biçimini bu politika karar doğrudan etkiler. Türkiye öncelikle buna karar vermelidir."

Haber No: 4105