-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Avrupa Ağı Organik Tarım Öğrencileri Türkiye Buluşması
Kategoriler: Gıda ve Tarım
Tarih: 09-Eylül-2010
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Avrupa Ağı Organik Tarım Öğrencileri buluşması 23-30 Ağustos 2010 tarihlerinde Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin evsahipliğinde Türkiye’de gerçekleşti.

 

Avrupa Birliği ülkelerinden Almanya, Polonya, İtalya, Hollanda, Fransa ve Çek Cumhuriyeti’nden 13 katılımcının olduğu Türkiye buluşması İstanbul’da tarihi ve turistik mekanların ziyaret edilmesi ile başladı. Ayasofya ve Sultanahmet Camileri’nin yanısıra Yerebatan Sarnıcı ve Kapalıçarşı’yı gezen katılımcılar Çorlulu Ali Paşa Medresesi’nde soluklanıp ünlü Türk nargilesini içme fırsatı buldular. Ayrıca gün içinde Avrupa Ağı Organik tarım öğrencileri kurucu üyeleri Açık Radyo’da yayınlanan ‘Tohumdan Hasada’ adlı Oya Ayman’ın sunduğu programa konuk oldular.

 

Gezinin ikinci ayağında Bozcaada’daki Türkiye’nin en büyük organik hayvan çiftliği olan Elta Tarım ziyaret edildi. Burada üretim merkezlerini gezerek, üretimden – paketlemeye kadar tüm süreçler hakkında bilgi alan öğrenciler, Buğday Derneği Başkanı Victor Ananias’ın Türkiye’de organik tarımın gelişim sürecini anlattığı dersten sonra tarihi Rum köylerini gezerek Bozcaada’nın eşsiz plajlarında denize girdiler.

 

Gezinin üçüncü bölümü Kaz Dağları’nda gerçekleşti. Gidiş yolunda Truva antik kenti ziyaret edildi. Kaz Dağları’nda, Buğday Derneği’nin kırsal merkezi Çamtepe’de kalan öğrenciler, Çamtepe koordinatörü Güneşin Aydemir’den Türkiye’nin doğa değeri yüksek tarım alanları ile ilgili bir ders dinlediler. Daha sonra bölgenin Alevi köyü Bahçedere’ye giderek köylülerle sohbet edildi.

 

Ertesi gün Küçükkuyu’da kurulan Türkiye’nin ilk ve tek zeytinyağı müzesini gezen katılımcılar, daha sonra Dedetepe ekolojik tarım çiftliğini ziyaret ederek zeytinlikleri gördüler ve çiftlik sahibi Erkan Alemdar, güneş panelleri, rüzgar tribünleri ve çiftlikte kullanılan diğer doğa dostu üretim tekniklerini öğrencilere aktardı. Bölgenin yerlisi Mübeccel ablanın elinden çıkmış enfes yöre lezzetlerini tatma şansı yakalayan öğrenciler daha sonra kendilerini Mıhlı Şelalesi‘nin serin sularına bıraktılar. Akşam ise Güre’de kaplıcaya giren öğrenciler Türkiye’nin ne kadar çeşitli ve zengin kaynaklara sahip olduğunu bizzat deneyimlemiş oldular.

 

Gezinin son ayağı olan İstanbul dönüşü Buğday Derneği ve Kartal Belediye’sinin önderliğinde kurulan Kartal %100 Organik Pazarı ziyaret edildi. Öğrenciler, organik gözleme, çay ve meyvelerden oluşan kahvaltının ardından pazardaki ürünleri görüp, üreticilerle sohbet ettiler. Buğday ekibinden pazar sorumlusu ve ziraat mühendisi Neslihan Şimşek’ten pazarların işleyişi hakkında bilgi alıp, pazar alışverişi yaptıktan sonra Büyükada’ya doğru yola çıkıldı. Katılımcılar keyifli bir fayton turu sonrasında Cihangir’deki Buğday Noktası Kahvealtı’daki neşeli veda yemeğinden sonra yüzlerinde mutlu bir gülümsemeyle ve unutulmaz hatıralarla ülkelerine döndüler.

 

Bu organizasyonun gerçekleşmesi konusunda desteğini esirgemeyen Buğday ekibine, organik pazar çalışanları ve gönüllülerine, mekan sponsorları Elta Tarım, Çamtepe kırsal merkezi ve Dedetepe eko-çiftliğine, ayrıca organizasyon sponsorları ve destekleyicileri Ifoam EU grup, Hollanda Avalon Vakfı, DG Life+ ve Arısu Gıda’ya teşekkür ederiz.

Haber No: 4144