-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Buğday Ekibi,
Kategoriler: Ben ne yapabilirim
Tarih: 09-Eylül-2010
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Kırsalda yaşayan Buğday derneği ekibinin yanısıra, şehrin göbeğinde yaşayan Buğdaygiller de organik çöplerini kompost yoluyla gübreye dönüştürüyor.

Buğday İletişim Ekibi'nden Oya Ayman, Levent'teki sitelerinin bahçesinde, apartman sakinlerinin onayını da alarak davul kasnağından kompost yapmaya başladı.

Buğday Yönetim Kurulu Üyesi Esra Başak, evlerinin yakınındaki bir parkın gözden uzak bir köşesinde kompost yapıyor.

İletişim direktörü Gizem Altın Nance'in kompostunun maliyeti yaklaşık 4 TL. Ormandan topladığı sopalarla tavuk kümesi telinden kompost yapan Gizem, aynı zamanda Buğday ofisinin çay, kahve ve diğer organik atıklarını da konteynerlerde biriktirip kompostuna atıyor.

Kompost ve geri dönüşümlü atıkların ayrılmasıyla, haftada bir torba çöp çıkıyor ya da çıkmıyor. Oysa çöplerin toplanması, çöp kamyonlarıyla atık alanlarına gönderilmesi ve üzerinin kapanmasının ekolojik ayak izi çok büyük. Özellikle Türkiye'de kompost yapmak çok önemli, zira evlerde tencere yemeği pişirme ve pazarlardan alışveriş etme alışkanlıklarının hala var olması nedeniyle, çöpün ıslak çöp miktarı çok fazla (%60).  

"Şehirde kompost yapılmaz" diyenlerdenseniz bir defa daha düşünün. Ayrıca kompost yapmak, artık Türkiye'de de bulunan kompost tamburlarıyla çok rahat ve pratik.

 

Haber No: 4145