-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Sürdürülebilirlik Akademisi Kapılarını Açtı!
Kategoriler: Doğa Koruma
Tarih: 07-Nisan-2011
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


29 Mart tarihinde BÜMED’de gerçekleştirilen Sürdürülebilirlik Akademisi tam günlük eğitim programı “Sürdürülebilir Gelecek” bilincinin yaygınlaşmasını amaçlıyor.

Ekonomik, toplumsal ve çevresel sürdürülebilirlik için eğitim, work-shop, konferans, sempozyum, bilgilendirme çalışmaları, araştırma ve projeler gerçekleştirmeyi hedefleyen bir sivil toplum kuruluşu olan Sürdürülebilirlik Akademisi, 29 Mart tarihinde tam günlük bir eğitim programı düzenledi. Katılımın ücretsiz olduğu programda Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’ndan (UNDP) uzmanlar eğitimci olarak yer aldı. Ekonomik, çevresel ve toplumsal sürdürülebilirliğe dair kolektif bir bilinç oluşturma amacıyla düzenlenen Sürdürülebilirlik Akademisi programı katılımcıların ufuklarını genişletti.

 

Özel sektör, devlet ve STK’ları aynı platformda buluşturma amacıyla çalışmalar yürüten Sürdürülebilirlik Akademisi 29 Mart’ta Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği’nde (BÜMED) gerçekleşen eğitim programında sürdürülebilirlik ve çevre sorunları konusunda uzman isimleri katılımcılarla bir araya getirdi. Programda eğitim verenler arasında yer alan “Karbon; Fırsat mı Tehdit mi?” kitabının yazarı ve Türkiye’nin karbon ekonomisine dair ilk internet portali olan www.lowcarbonturkey.com’un kurucusu Dr. Rıza Kadılar konu ile ilgili olarak şu görüşleri paylaştı: “Kyoto Protokolü’nün Türkiye’de yürürlüğe girmesiyle birlikte karbon ayakizi, sürdürülebilirlik, kaynakların verimli kullanımı ve geri dönüşüm gibi kavramlar gerek bireysel gerekse kurumsal yaşamda önemli yer tutmaya başladı. Ekonomik süreçler ve gelişen yeni teknolojiler artık çevre kavramlarından ayrı düşünülemiyor. İş modelleri ve bireylerin yaşamları daha önce hiç olmadığı kadar büyük bir değişime uğruyor. Bu değişime karşı hazırlıklı olmalı ve çocuklarımız için sürdürülebilir bir gelecek yaratmaya çabalamalıyız. Sürdürülebilirlik Akademisi bu alanda önemli bir rol üstleniyor ve ben de bu sürecin bir parçası olmaktan dolayı çok mutluyum.”

29 Mart tarihinde BÜMED’de yapılan Sürdürülebilirlik Akademisi’nde ele alınan konu başlıkları ise şöyleydi:

 

İş Dünyası ve Sürdürülebilirlik

Pınar Eczacıbaşı – GYİAD Başkanı

 

Sürdürülebilir Kalkınma; Sürdürülebilirliğin Temelleri ve Düşük Karbonlu Gelişme, Yeşil Büyüme, Yeşil İş

Dr. Katalin Zaim - UNDP

 

Karbon; Fırsat mı Tehdit mi?

Dr. Rıza Kadılar – GYİAD YK Üyesi

 

Enerji Verimliliği ve Önemi

Melahat Tosunoğlu, Necmettin Tokur – UNDP

 

Düşük Karbon Ekonomilerinde Biyolojik Çeşitlilik ve Ekosistem Fonksiyonları

Nuri Özbağdatlı, Harun Güçlüsoy – UNDP

 

Yönetişim ve Bölgesel Açıdan Düşük Karbon Ekonomisi – İklim Değişikliğine Bölgesel Yaklaşım

Alper Acar – UNDP

 

Düşük Karbonlu Gelişim Stratejisinde Sektörel Karar Verme Süreçleri

Öznur Oğuz Kuntasal - UNDP

 

Düşük Karbon ve İklime Dirençli Ekonomiye Geçişte Türkiye’nin İklim Değişikliği Stratejileri

Deniz Gümüşel, Atila Uras – UNDP

 

Düşük Karbonlu Kalkınmada Özel Sektörün ve Kurumsal Sosyal Sorumluluğun Önemi

Berkan Toros - UNDP

 

Haber No: 4442