-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Kaz Dağları'nda Fotoğraf Kursu, 19-24 Nisan
Kategoriler: Eğitim
Tarih: 14-Nisan-2011
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Buğday Derneği'nin Kaz Dağları'ndaki kırsal merkezi olan Çamtepe'de Atlas dergisi fotoğrafçısı Kerem Yücel, 19-24 Nisan tarihlerinde "Anlatım Dili Olarak Fotoğraf" eğitimi verecek.

İçerik ve Yöntem:

Katılımcılar ile birlikte bolca fotoğraf, video ve multimedya uygulamalarını izleyerek –fotoğraf üzerine sohbetler yapılacak. Fotoğrafı bir anlatım dili olarak kullanmak isteyenler için bir hikâye oluşturmak üzerine gerçekleşecek olan atölyede katılımcıların portfolyoları da değerlendirilecektir.

Katılımcıların ihtiyaçlarına göre temel fotoğraf bilgilerinin yanı sıra ileri fotoğrafçılık teknikleri ve ihtiyacımız kadar photoshop uygulamaları da atölyede yer alacak.

Yapılacak olan uygulama çekimleri sonunda değerlendirme yapılacaktır.

Gerekli Malzemeler:

Az da olsa temel fotoğrafçılık bilgisi.

Sabahları erken kalkma isteği ve gücü.

Tripod, fasulye torbası.

Cep telefonu kamerası dışında fotoğraf makinesi ve bolca film.

Mümkünse kişisel bilgisayarınız ile gelmeniz.

Olmazsa Olmazlar:

Sabah erken uyanabilme, gözleri ile görülmedik köşelere bakabilme heyecanı. Rutine binmiş yaşamdan fotoğraflar çıkarmaya hevesli ve tutkulu olmak.

Sonunda Ne Olacak:

Bu aşamaya kadar geldiyseniz atölyeye katılma konusunda bir adım daha yaklaştınız demektir.

Atölyenin sonunda her katılımcı hazırladığı konular ile dünyanın tanınmış fotoğraf ajansları ve dergilerinde kendine saygın bir yer edinecek ve artık profesyonel fotoğrafçılık hayatları başlamış olacak!

Haydi, gerçekçi olun lütfen. Böyle bir şey olmayacak, çeşitli kurslarda söz ettikleri gibi hayallerinizde ki o kareleri de çekmeye başlamayacaksınız.

Aksine bu işin ne kadar ince olduğunu, fotoğraf çekmek kadar araştırmanın-eğitimin ve kendini geliştirmenin ne denli önemli olduğunu görecek belki de vazgeçeceksiniz.

Ya da, birlikte geçirdiğimiz zamanın sonunda; fotoğraf makinelerinin sadece bir araç olduğunu, doğru malzeme seçimlerinin önemini ve kendimizi sorgulayacak fotoğrafları çekebilecek teknikleri görmüş ve uygulamış olacağız.

Kerem Yücel Kimdir? (www.keremyucel.com.tr)

Mühendislik eğitiminin ardından “tahrip edilen doğa alanlarının eski haline getirilmesi” projelerinde uzman mühendis olarak çalıştı. Devam etmekte olan fotoğraf projelerine daha fazla zaman ayırmak için çıktığı yolda devam etme kararının ardından Pakistan, Keşmir, Irak, İran ve Afganistan da çeşitli sivil toplum kuruluşları ve haber ajansları için çalıştı. Uzun soluklu fotoğraf projeleri arasında “Şeker Pancarı” ile ilk kişisel sergisini 2009 yılında açtı. Halen Atlas dergisi için foto röportajlar hazırlıyor. 

Daha fazla bilgi ve katılım: Özgür Koç, ozgur@bugday.org,

Tel ve Faks: 0312 385 43 58

Cep: 0535 568 78 22

Haber No: 4452