-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Kaz Dağları'nda "Farkındalık ve Yürekten İletişim" Birlikteliği
Kategoriler: Eğitim
Tarih: 21-Nisan-2011
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


"Gittikçe hızlanan günlük yaşamın içinde ruhlarımız geride mi kalıyor ne?" Hale Karabekir, 29 Nisan-1 Mayıs tarihlerinde Buğday Derneği'nin Kaz Dağları'ndaki kırsal merkezi olan Çamtepe Ekolojik Yaşam Merkezi'nde "Farkındalık ve Yürekten İletişim Birlikteliği" çalışması yapacak.

İç dünyamızda neler oluyor? Dış dünyamızı nasıl anlamlandırıyoruz? Kendimizle, yakınlarımızla, uzaklarımızla, doğayla bağlantımız ne durumda?

 

Bu birkaç gün öncelikle kendimizle, bedenimiz ve zihnimizle bağlantımızı kuvvetlendirmek için vipassana yönteminden yararlanacağız. Vipassana 2500 yıldan beri uygulanan çok basit ve doğal bir yöntem. Kimi zaman gözlerimiz kapalı, sessizce oturup, zihnimizi ve bedenimizi izleyeceğiz, kimi zaman yürürken, yemek yerken, günlük yaşamın içinde gözlem yapacağız. Birbirimizle konuşmadığımız, yalnızca içimizi dinlediğimiz, gözlediğimiz zamanlar geçireceğiz.

 

Günlük yaşamı yalnız geçirmiyoruz elbette. O yüzden bir yandan da kendimizi dürüstçe ancak duyulabilir bir şekilde nasıl ifade edebileceğimizi, karşımızdakini nasıl empatiyle dinleyebileceğimizi, tüm ilgilerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik yollara nasıl kendimizi açabileceğimizi “yürekten iletişim” yöntemi ile inceleyeceğiz, deneyimleyeceğiz. Kendimizi empatiyle dinleyeceğiz, yaşamamızın bu döneminde nelere ihtiyacımız olduğunu gözlemleyeceğiz. Çeşitli egzersizler yapacağız ve deneyimlerimizi birbirimizle paylaşıp, birbirimizden öğreneceğiz. Tüm süreçte baharın coşkusunu yaşayan doğanın enerjisinden de yararlanacağız…

 

Programı katılanların ihtiyaçlarıyla birlikte şekillendireceğiz… Biraz teori, biraz uygulama olacak… Elbette hepsi tadımlık… Ancak bazen bir lokma bizi çok derinlere götürebilir, kendimizi derinliğe de açık tutacağız… 

 

Gerekli Malzemeler:

Deneyimlerinizi yazmayı sevdiğiniz bir defter varsa, o defter…

Pek sevdiğiniz bir kalem varsa, o kalem…

Sessizlikte oturma, sessizliği dinleme isteği…

Kendimizle, başka insanlarla, doğayla bağlantı kurma niyeti ve açıklığı…

 

 

Hale Meriç Karabekir, uzun yıllar sosyal hizmet alanında zor koşullardaki gençlerle çalışmıştır. 1997 yılında bir sosyal hizmet değişim programı ile gittiği Hindistan’da vipassana yöntemini öğrenmiş ve ertesi yıllarda Hindistan, Myanmar ve İngiltere’de uzun sureli inzivalar yapmıştır. 1998 yılından itibaren farklı yoğunluklarda farkındalık çalışması adıyla vipassana yöntemini paylaşmaktadır. 2001 yılında Şiddetsiz İletişim (Nonviolent Communication) yöntemi ile tanışmıştır. 2004 yılında bu konuda eğitim almaya başlamıştır. Yine farklı yoğunluklarda bu yöntemi de “yürekten iletişim” adıyla paylaşmaktadır. Halen sosyal hizmet, farkındalık, yürekten iletişim, kişisel gelişim, çatışma çözümleme konularıyla ilgili çalışmaktadır.

 

Daha fazla bilgi: http://camtepe.org/?p=360

 

Kayıt ve sorularınız için: Özgür Koç

E-posta: ozgur@bugday.org

Tel ve Faks: 0312 385 43 58

Cep: 0535 568 78 22

 

 

 

Haber No: 4464