-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Haydi Galata Şifahanesi’nde Bir Araya Gelelim!
Kategoriler: Kültür, Sanat
Tarih: 07-Aralık-2011
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Galata Şifahanesi’nde yeni bir etkinlik dönemi başlıyor. Buğday Derneği ve Galata Şifahanesi ortaklığıyla gerçekleştirilecek etkinlikler, 10 Aralık Cumartesi günü saat 20.00’de “Agora”* filminin gösterimi ile başlıyor.

Galata Şifahanesi kurucusu Günnur Başar, etkinlik fikrinin Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin iki yıldır Çamtepe’de organize ettiği Yaşam Okulu’nda filizlendiğini söylüyor. Günnur, “Bu okulda pek çoğumuz farklı bir bilgilenme ve yaşam tarzının mümkün olabileceğini gördük. Bizi daha mutlu eden, doğaya daha uygun… Şehirde de bu pratiğin bir uzantısı, bizi doğal yaşama bağlayan bir yansıması olabilir diye düşündük. Birlikte sohbet etmek, film seyretmek, müzik dinlemek, dans etmek ve masal anlatmak niyetiyle… Unutulmuş ve bizi mutlu eden ne varsa hepsini yapmak üzere...” diyor.

Etkinlikler, Buğday Derneği’ne Türkiye için çok önemli olan çalışmalarında destek olabilecek bir fon yaratmayı da amaçlıyor. Galata Şifahanesi’nde ücretsiz olarak katılabileceğiniz etkinliklerde hem dostlarla birlikte hoş vakit geçirip hem de bir “Askıda Buğday kahvesi” satın alarak Buğday’a destek olabileceksiniz. Bu etkinlikten ilgileneceğini, düşündüğünüz arkadaşlarınızı haberdar ederseniz seviniriz. Ne kadar çoğalırsak o kadar iyi!

İsteyen daha erken gelip tanışma ve sohbete katılabilir, mekânın hazırlanmasına destek olabilir.

Bekliyoruz…

 

Galata Şifahanesi Adres: Büyük Hendek Cad. No: 21/2 Kuledibi-Beyoğlu

 

*Agora Hakkında:

Yönetmen: Alejandro Amenabar

Oyuncuları: Rachel Weisz, Max Minghella, Amber Rose Revah, Oscar Isaac, Asraf Barhom


Cannes Film Festivalinde 2009 yılında ilk gösterimi yapılan İspanya yapımı AGORA, tarihin bilinen ilk entelektüel kadını olan HYPATIA'nin hayat hikâyesini anlatan bir dönem filmi.

4. yüzyılın sonlarına doğru Roma İmparatorluğu çöküştedir ama Mısır’ın İskenderiye'si, feneri ve en büyük kütüphanesi ile pırıl pırıl parlıyordur. Kütüphane kültürün olduğu kadar dinin de simgesidir.
Paganlar atalarının ilahlarına buradan ibadet ediyorlardır. Şehirlerindeki yerleşmiş pagan kültürü artık Yahudilik ve Hıristiyanlık tarafından tehdit altındadır.
Hypatia hem İskenderiye Kütüphanesinin Müdiresi, hem de halka açık dersler veren dönemin tek kadın filozofu, matematikçi ve astronumudur. İskenderiye Kütüphanesi yakıldığı zaman içine kapanacak, yalnızlaşacak ve evden çıkmadan evinde çocuklara ders verecektir. Onun astronomi hakkında bir düşüncesini çok sonra,  17. yüzyılda Kepler kanıtlayacaktır. HYPATIA adını tarihe "düşünce ve aydınlanma savaşçısı" olarak yazdıracak ve "dini değil mantığı üstün tuttuğu ve bunu çok açıkça haykırdığı" için cadı olarak ilan edilecek ve hazin bir son yaşayacaktır.

 

Haber No: 4914