-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
%100 Ekolojik Pazarlar'da Ürün Analizleri Sürüyor
Kategoriler: %100 Ekolojik Halk Pazarı
Tarih: 21-Aralık-2011
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Bugday Derneği, %100 Ekolojik Pazarlar'da rutin zirai ilaç kalıntı analizlerine devam ediyor.

Buğday Derneği'nin %100 Ekolojik Pazarlar'da satılan ürünlerde zirai ilaç kalıntısı olup olmadığına dair bir süredir düzenli olarak yaptırdığı analiz çalışmaları devam ediyor.

Akredite bir laboratuvar olan INTERTEK'te yaptırılan analiz sonuçlarını %100 Ekolojik Pazarlar'da halkla ilişkiler standlarımızda inceleyebilirsiniz. Buğday Derneği'nin ziraat mühendislerinin arazi ziyaretlerine dair fotoğraflarını da %100 Ekolojik Pazarlar'da görebilirsiniz.

Bugüne kadar (beş yıldır) %100 Ekolojik Pazarlar'da yapılan 18 analizde 25 farklı üreticinin 36 farklı ürünü zirai ilaç kalıntı analizine tabi tutuldu.

Yine son 1,5 yıldır 30 üreticinin arazisi kritik dönemlerde ziyaret edildi, pazarlara gelen ürünler ve miktarlarıyla arazideki durum mukayese edildi.

Bugüne kadar pazar içinde Buğday Derneği'nin yaptığı denetimler, aldığı kayıtlar, çektiği fotoğraflar, şüpheli durum ve ürünlerin ilgili sertifika kuruluşlarına bildirilmesi, analizler ve arazi ziyaretleri sayesinde bazı üreticiler ve aracılar sertifika kuruluşları ve belediyelerce, tespit edilen durum özelinde, sektörden ihraç edildi, ekolojik pazarlardan men edildi, uyarı/ihtar aldı veya belirli araziler organik tarım sistemi dışına alındı.

Üreticilerin yanı sıra  %100 Ekolojik Pazarlara katılan aracıların da depoları Buğday Derneği'nce denetleniyor, stokları izleniyor. 2012 yılı itibarıyla uygulanacak ürün sertifikası sistemiyle aracıların stokları daha da titiz biçimde izlenebilecek.

 

 

 

 

 

 

 

Haber No: 4989