-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
GDO'suzu İsteyin!
Kategoriler: G.D.O.
Tarih: 06-Ocak-2012
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Bugün Türkiye’de GDO'dan korunmanın tek güvenilir ve garantili yolu ekolojik sertifikalı ürün kullanmak. Sizleri “GDO'dan Arınmış Bölgeler” olan Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği işbirliği ve güvencesindeki %100 Ekolojik Pazarlara bekliyoruz.


Biyoguvenlik Kurulu, kamuoyu gorusune actigi 13 GDO'lu misir cesidinin ithalatina onay verdi. Sirada Kurul'un onayini bekleyen 42 cesit GDO'lu urun daha var.

Biyoguvenlik Kurulu’nun 13 misir cesidinin yem amacli kullanimina izin verilmesine tepkiler suruyor. Dernegimizin de paydasi oldugu GDO'ya Hayır Platformu, GDO’lu misirlarin hayvan yeminde kullanilmasinin hayvancilik sektorunu, et, sut, yogurt, peynir, yumurta gibi hayvansal urunleri ve bu urunlerin icerigini olusturdugu binlerce gida maddesini risk altinda biraktigi uyarisinda bulundu. Platformun açıklamasının tam metninehttp://gdohp.blogspot.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Artık etiketinde bitkisel yag, soya turevleri (soya lesitin gibi), misir turevleri (misir nisastasi gibi) yazan ve ne yazik ki daha cok cocuklarimizi hedef alan mesrubatlar, soslar, ezmeler, gofret, cikolata, biskuvi grubu urunler, pastane urunleri, cipsler, hazir corbalar derken hayvansal urunlerin de GDO'lardan yana onu acildi.

1996'dan beri yedigimiz hayvansal urunlerin cogunda GDO riski var. 2010 yılında yürürşüğe giren Biyoguvenlik Yasasi ile bu yemlerin girisi engellenmis, kontrol altina alinmisti. Ancak Biyoguvenlik Kurulu’nun aldigi son karar bizleri GDO'larin olasi yan etkileriyle yuzlesme riski ile karsi karsiya birakti. Bu konuyla ilgili Buğday Derneği'nin görüşünü ve bazı sorulara yanıtlarımızıhttp://bugday.org/manage/addArticle.php?ACT=EDIT&ID=5018 adresinde bulabilirsiniz.

Bugün Turkiye’de GDO'dan korunmanın tek guvenilir ve garantili yolu ekolojik sertifikali ürün kullanmak. Sizleri “GDO'dan Arınmış Bölgeler” olan Bugday Ekolojik Yasami Destekleme Dernegi isbirligi ve guvencesindeki %100 Ekolojik Pazarlara bekliyoruz (Her Cuma Bakirkoy, her cumartesi Sisli- Ferikoy ve Beylikduzu ve her Pazar Kartal Meydan da, detayli bilgi icinwww.ekolojikpazar.org).

Aşağıdaki linkte ise Greenpeace Akdeniz'in derlediği "Biyoteknoloji Şirketlerinden GDO Masalları” başlıklı yazıyı okumanızı öneriyoruz.http://www.greenpeace.org/turkey/tr/news/biyoteknoloji-sirketlerinden-gdo-masallari-151211/

Satın aldığınız ürünlerin GDO’lu yem tüketen hayvanlardan gelip gelmediğini ise Slow Food Türkiye/Fikir Sahibi Damaklar’ın Facebook sayfasındaki kartpostal yardımıyla sorgulayabilirsiniz.

Haber No: 5044