-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
%100 Ekolojik Pazarlara Yepyeni Ürünler Geldi!
Kategoriler: %100 Ekolojik Halk Pazarı
Tarih: 30-Ocak-2012
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


%100 Ekolojik Pazarlar ekolojik ürün piyasasına, müşterilerine yeni ürünler sunmaya devam ediyor. Ekolojik ürün kullanıcıları, başta ekolojik süt ve süt ürünleri olmak üzere %100 Ekolojik Pazarlarda artık istiridye mantarı, sucuk, elma pekmezi ve turşusunun da aralarında olduğu yeni ürünler bulabiliyorlar.

Şişli Feriköy ile 2006 Haziranında kurulmaya başlanan %100 Ekolojik Pazarlar’ın amaçlarından biri de üreticinin talep tespiti yapabilmesi ve dolayısı ile yeni ürünler geliştirerek ekolojik ürün çeşitliliğinin artmasını sağlamaktı.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği projesi olan %100 Ekolojik Pazarlar aynı zamanda ekolojik tarım yapan çiftçiler ve küçük işletmelerin az miktarlarla üretilen kaliteli, lezzetli ve özel ürünlerine pazar şansı bulmalarını sağladı.  %100 Ekolojik Pazar projesi sayesinde market raflarında bulamayacağımız butik ve çiftlik bazında üretilen özel ürünler ekolojik ürün tüketicileri ile buluşabiliyor.

Girdileri farklı üreticilerden gelen ve/veya sadece paketleme yaparak üretici sınıfına giren üretimlerin yanında küçük işletmelerin kendi üretimlerini işleyerek ürettiği sınırlı miktardaki ürünlere %100 Ekolojik Pazar tüketicisinin de tepkisi olumlu.

5 yıl önce Türkiye’de hiç bulunmayan organik süt ürünleri bugün Şişli %100 Ekolojik Pazar’da altı ayrı marka ile temsil ediliyor. Bugüne kadar market raflarında UHT süt olarak bulabildiğimiz ekolojik  sütü artık %100 Ekolojik Pazarlarda pastörize olarak bulmak mümkün.

Ekolojik  tarıma ve ekolojik pazarlara küçük birer çiftçi olarak başlayan üreticilerimiz ise 2012 yılı ile birlikte ürünlerini katma değerli ürünlere dönüştürmeye başladı. Ali Yener kendi çiftlik ürünleri olan ceviz, fındık, ıhlamur, mısır için üretim izni alırken, Şaban Burhan daha da ileri giderek ekmek, yoğurt, sucuk gibi ürünlere girdi.

%100 Ekolojik Pazarların sektöre son aylarda kazandırdığı diğer ürünler ise arpa şehriye,  tofu, istiridye mantarı, elma pekmezi ve turşusu oldu.

Gene sektörün hızla gelişmesi ithal kozmetik ve temizlik ürünlerinin karşısına yerli markaları çıkardı.

Ekolojik muz sarartma tesislerinin sayısı ise 5'e çıktı.

 

 

Haber No: 5091