-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Thames Nehri Üzerine Dünyanın En Büyük Güneş Köprüsü Kuruluyor!
Kategoriler: Güneş Enerjisi
Tarih: 13-Mart-2012
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Thames nehrinin iki yakasını bağlayan köprünün üzerindeki yeni Blackfriars istasyonu 1,103 MW’lık güneş enerjisi üretecek olan 4.400’ün üzerinde fotovoltaik güneş panellerinin kuruluma başlanmasıyla birlikte dünyanın en büyük güneş köprüsü olma yolunda ilerliyor.


Thames nehrinin iki yakasını bağlayan köprünün üzerindeki yeni Blackfriars istasyonu 1,103 MW’lık güneş enerjisi üretecek olan 4.400’ün üzerinde fotovoltaik güneş panellerinin kuruluma başlanmasıyla birlikte dünyanın en büyük güneş köprüsü olma yolunda ilerliyor. Köprüde kullanılan güneş modülleri Panasonic Grubu üyesi SANYO Electric tarafından üretildi.

1886 yılında Viktorya tarzında inşa edilen köprü, daha fazla yolcu taşıması ve daha gelişmiş bir tren hizmeti verebilmesi için Network Rail Limited ile güçlendirilen Blackfriars istasyonu için bir temel görevi görecek. Tarihi yapıya eklenen yeni çatı, Londra’daki en büyük güneş enerjisi alanını yaratacak 6000 m2 fotovoltaik güneş panelleriyle kaplanacak.
 
Güneş panellerinin yıllık 900.000 kilovat saatlik (kWh) elektrik üretmesi bekleniyor. Bu da istasyonun harcadığı enerjinin %50’sini karşılayarak yıllık karbondioksit salınımını 511 ton kadar azaltacak. Güneş panellerine ek olarak, yeni istasyon, yağmur suyu depolama sistemleri ve doğal aydınlatma sağlayan güneş boruları gibi enerji tasarrufu sağlayan önlemler de bulunacak.
 
Blackfriars’ın geliştirilmesi, Network Rail şirketinin yaptırdığı Thameslik programının sadece bir kısmı. Geliştirme tamamlandığı zaman rotanın merkezi Londra’dan saatte 24 tren geçebilecek. Bu da tren yolunu kullananlar için daha fazla koltuk anlamına geliyor. İstasyondaki yüksek verimliliğe sahip güneş modülleri Panasonic Grubu üyesi SANYO Electric Co. Ltd. tarafından üretildi.


 

Haber No: 5205