-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Tohum Sever Tişörtler Geldi!
Kategoriler: Tohum
Tarih: 16-Mayıs-2012
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Tohum Takas Ağı projesinin tanıtımında önemli rolü olan deli bezelye, osmanlı çileği, kavılca buğdayı ve pembe domates çizimli tişörtler yeniden üretildi.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin yerli tohumların korunması ve devamlılığı için yürüttüğü Tohum Takas Ağı projesi kapsamında atalık tohumlarımız organik tişörtlerle tanıtılıyor. Projenin tanıtımında önemli rolü olan deli bezelye, osmanlı çileği, kavılca buğdayı ve pembe domates çizimli tişörtler büyük ilgi gördü ve kısa sürede tükendi. Yoğun istek üzerine yeniden üretilen tohum sever tişörtler, http://dukkan.bugday.org adresinden edinilebilir.

Buğday Derneği ekibinin ortak fikri tişörtler organik pamuktan dikildi. Bitkisel boya ile basılan tişörtlerdeki deli bezelye, Osmanlı çileği, kavılca buğdayı ve pembe domates gibi türlerin desenleri Güneş Resul'e, tasarımları ise Buğday Ekolojik Yaşam Rehberi'nin de tasarımcısı Mahmut Hasıl'a ait.

Tişörtlerdeki meyve, sebze ve tahıl desenlerinin üzerinde yer alan “ARANIYOR” çağrısıyla, yerli tohumların, eğer yüzyıllardır olduğu gibi çoğaltılarak korunmaya devam edilmezlerse yakın gelecekte yok olacağına dikkat çekiliyor. Yerli tohumların özellikleri hakkında bilgilerin yer aldığı tişörtler ekolojik yaşam destekçilerini geleceğin tohumlarını korumak için kampanyaya katılmaya davet ediyor.

 

Tohum Takas Ağı Projesi Hakkında

Proje, kaybolmaya yüz tutan yerel tohum çeşitlerimizin, bulunması, TaTuTa ve diğer ekolojik çiftliklerin katılımı ile oluşturulacak takas ağı çerçevesinde ekilmesi, çoğaltılması ve paylaşılmasını hedefliyor.

Proje kapsamında artık üretim sistemlerimizde çeşitli nedenlerden dolayı yer almayan, kullanımı azalan yerel tohumlarımız farklı bölgelerde araştırılacak, tanımlanacak, ekimi yapılarak çoğaltılacak ve bir takas sistemi üzerinden paylaşılacak. Tarımsal biyoçeşitliliğimizin parçası yerel tohum çeşitlerimizin tekrardan toprağa kavuşmasını, varlıklarının ve özelliklerinin sürekliliğini sağlayarak gelecek nesillere miras niteliğindeki aktarımını doğru şekilde yapabilmek adına TaTuTa ve diğer ekolojik çiftliklerde ekilmesi sağlanacak. Ekimi yapılan her bir tohumun takibi yapılarak o tohuma özgü karakteristik özellikleri belirlenecek ve yine bu kapsamda her bir tohumdan tohumluklar elde edilecek. Elde edilen bu tohumluklar ve her bir tohuma özgü bilgiler düzenlenecek olan etkinliklerde ve altyapısı kurulacak web tabanlı takas ağı ile yerel tohumlarımızın öneminin farkında ve sürekliliğinin sağlanması konusunda bilinç sahibi olan çiftçiler ve tohum severler ile paylaşılacak. Bu sayede yerel tohumlarımız ait oldukları topraklarda yeniden yeşerecek, üreyecek ve gelecek nesilleri de besleyecek. Aynı zamanda ekosistemdeki yerlerinin ve biyolojik çeşitliliğimizin korunmasına büyük ölçüde katkı sağlayacaklar.

 

Tohum Takas Ağı Projesi'nin Gerekçesi 

  • Tohum çeşitliliği yaşamın devamlılığı için gereklidir. Yerli tohumlar çeşitliliği sağlarlar ve bu nedenle korunmaları gerekir.
  • Nuh Peygamber gemisine her coğrafyada yetişen her bir türü aldı ve yaşamın devamlılığını sağladı... Tek bir coğrafyadan tek bir tohum alsaydı bugün yaşam olmazdı...
  • Tek tip tohumlara mecbur kalmak, açlığa davetiye çıkarmak anlamına gelir. Çünkü bir hastalık ya da felaket o tohumu yok edebilir.
  • Tohumu ambarlarda saklamak yeterli değil. Her türlü iklim koşuluna dayanıklılığını devam ettirebilmesi için sürekli ekilmesi ve tohumlarını durarak değil, kendi koşullarında yaşayarak devam ettirmesi gerekir.
  • Küçük çiftçiler piyasa şartlarının uygun olmaması nedeniyle bu çeşitleri terk ediyor. Bu da tohumların dönüşüm süreçlerini durduruyor.
  • Tohum çeşitliliği, dolayısıyla yerel tohumlar gıda bağımsızlığının güvencesidir.
  • Buğday Derneği’nin Tohum Ağı Projesi’nin önerdiği Tohum Takas Sistemi sayesinde hem çiftçilerin tohumlara, takas yönetimiyle ulaşması kolaylaştırılacak, hem de hem tohumların devamlılığı sağlanacak.

Sipariş için :


http://dukkan.bugday.org

 

Haber No: 5442