-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Mantar Uzmanı Jilber Barutçiyan Şişli %100 Ekolojik Pazarda...
Kategoriler: Biyolojik Çeşitlilik
Tarih: 04-Haziran-2012
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Mantar uzmanı Jilber Barutçiyan, 9 Haziran Cumartesi günü Şişli %100 Ekolojik Pazarda “Türkiye’nin Mantarları-1” kitabını imzalayarak okurlarıyla sohbet edecek.

Mantar uzmanı Jilber Barutçiyan, 9 Haziran Cumartesi günü saat 11.00’de Şişli %100 Ekolojik Pazarda Oğlak Yayınları’ndan çıkan “Türkiye’nin Mantarları-1” adlı kitabını imzalayarak, okurlarıyla sohbet edecek.

Barutçiyan’ın kitabı , sizi 35`ten fazla mantar ailesinin, yaklaşık 200 ferdiyle tanışmaya çağırıyor... Barutçiyan’ın, İstanbul`un Belgrad, Şile ve Polenezköy ormanlarından, Kaz dağlarına, Giresun yaylalarına, Toroslar`a uzanan 6 yıllık arazi çalışmalarının birikimini içeren kitabında, Türkiye’de yaygın olarak görülen öldürücü, zehirli ve yenebilir mantarlar hakkında 500`den fazla fotoğraf ve çizim yer alıyor.

Türkiye`nin mantar florasını inceleyen en kapsamlı ilk mantar kitabı olma özelliğini taşıyan “Türkiye`nin Mantarları -1”, mikoloji biliminin tarihi, mantar toplayıcılığının püf noktaları, mantarların yaşam döngüsü, yaklaşık 200 mantar künyesi ve yazarın özellikle vurguladığı, mantarlarla ilgili yanlış inanışların neden olabileceği zehirlenmeler, bunlara karşı alınabilecek tedbirler ve uyarılar bölümlerinden oluşuyor.

“Türkiye`nin Mantarları – 1”, yalnızca mantar tutkunları için değil, konuyla ilgili sağlıklı ve doğru bilgi sahibi olmak isteyen herkesi ilgilendirecek temel bir başvuru kitabı niteliğinde.

Jilber Barutçiyan kimdir?
1962 yılında İstanbul’da doğdu. Gençlik yıllarında daha çok balıkçılık, dalgıçlık, dağcılık gibi doğa sporlarıyla ilgilendi. Doğa merakı, okul yıllarında etkinlik olarak izciliği seçmesine neden oldu. 1982 yılında Galatasaray Lisesi’nden mezun olan Barutçiyan, İstanbul Üniversitesi’nde iki yıl arkeoloji okuduktan sonra, İsviçre’ye taşındı. İsviçre’de adeta milli bir spormuş gibi yapılan mantar toplamaya burada merak saldı. Önce yemeklik bir iki cins mantar toplamayla başlayan Barutçiyan’ın bu hobisi izlediği kurslar, seminerler okuduğu yüzlerce kitabın ve arazide geçen binlerce saatin sonunda uzmanlığa dönüştü.

Dünyada şu anda hiçbir üniversitede mikoloji kürsüsü bulunmadığı için, bu dalda verilen bir mikoloji diploması da yok; yalnızca İsviçre Sağlık Bakanlığı’nın görevlendirdiği VAPKO adlı kuruluş, yaklaşık 50 yıldan beri mantar uzmanlığı kursları ve diploması veriyor. J. Barutçiyan bu kurslardan pek çoğuna katılarak, 2006 yılında uzmanlık sınıfını bitirdi ve sınavları başarıyla vererek bu diplomanın İsviçre dışında yaşayan tek sahibi oldu. Barutçiyan, 2005 yılında Türkiye’ye geri döndü.

Türkiye’ye dönüşünde, hemen arazi çalışmalarına başlayan J. Barutçiyan, ülkemizdeki mantar florasının baş döndürücü zenginliğini, bu konudaki bilimsel kaynak yetersizliğini ve maalesef eğitimsizlik yüzünden oluşan ölümcül zehirlenmeleri gözlemleyince konuyla ilgili bir kitap yazmaya karar verdi.

Ülkemizin dört bir yanında mantar araştırmaları yapan J. Barutçiyan altı yıldır gazete, dergi yazılarıyla, televizyon programlarıyla, seri konferans ve arazi çalışmalarıyla, mantarlarımızı tanıtma ve eğitim faaliyetlerini sürdürüyor.

 

 

Haber No: 5499