-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Organik Ürünler Pazarının Öncüsü Şişli %100 Ekolojik Pazar 6 Yaşında!
Kategoriler: %100 Ekolojik Halk Pazarı
Tarih: 06-Haziran-2012
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Türkiye’nin ilk ekolojik pazarı ve Buğday Derneği’nin ekolojik pazarlar projesinin ilk örneği olan Şişli %100 Ekolojik Pazar, altıncı yaşını dolduruyor.

Türkiye’nin ilk ekolojik pazarı ve Buğday Derneği’nin ekolojik pazarlar projesinin ilk örneği olan Şişli %100 Ekolojik Pazar, altıncı yaşını dolduruyor. Şişli %100 Ekolojik Pazar’ın doğum gününü, 16 Haziran Cumartesi günü saat 11.00’den itibaren çeşitli performans ve etkinliklerle kutlayacağız.

Şişli %100 Ekolojik Pazar, Buğday Derneği ve Şişli Belediyesi işbirliğiyle ekolojik sertifikalı ürünlerin sağlıklı ve güvenilir bir model ile tüketiciye kısa yoldan ve uygun koşullarda ulaşmasına olanak sağlayan, ekolojik pazar projelerinin ilk halkası. Türkiye’de ekolojik ürünlerin ve pazarların yaygınlaşmasına ön ayak olan Şişli’den sonra yine Buğday Derneği öncülüğünde Kartal, Bakırköy, Beylikdüzü ve Samsun’da da ekolojik pazarlar açıldı. Böylece ekolojik ürünler daha çok tanınır, bilinir ve ulaşılabilir hale geldi. Ayrıca diğer ekolojik pazarları, pazara gelemeyenlere hizmet sunan internet satış projelerini ve dükkânları besleyerek zincirleme olarak çok daha fazla insanın ekolojik ürünlere ulaşmasını sağladı.

2006 Haziran’ında 48 tezgâhta 25 üreticiyle başlayan Şişli %100 Ekolojik Pazar, altı yıl sonra 260 tezgâhta 70 üreticiyle devam ediyor. Şişli %100 Ekolojik Pazarda yılda yaklaşık 600 ton ekolojik ürün satılıyor ve Pazarın yaklaşık 1500 müdavimi var.

Şişli %100 Ekolojik Pazar, ekolojik ürün alışverişinin yanı sıra ekolojik yaşamın farklı alanlarında çeşitli etkinliklere katılım olanağı da sağlıyor. Pazarın müdavimleri, sabahın erken saatlerinden itibaren hem alışveriş ediyor hem de pazarda gerçekleşen etkinliklere, söyleşilere katılıyorlar.


6. Yaş kutlamasında da konserler ve oyunların yanı sıra müthiş bir ekolojik temizlik yöntemi olan küllü su ve kumaş atıkların değerlendirileceği bez çanta atölyeleri de yapılacak. Küllü su ile ilgili nasıl temizlik yapabileceğinize dair bilgileri
http://bugday.org/manage/addArticle.php?ACT=EDIT&ID=5535 adresinde bulabilirsiniz.

Kutlamada geliri Buğday Derneği’nin Tohum Takas Ağı Projesine aktarılan tohum sever tişörtler de satışa sunulacak.


Sizi artık kumaşlardan bez çanta atölyesi için evdeki kumaş artıklarınızla birlikte Türkiye’deki ilk ekolojik pazarın 6. yaşını kutlamaya davet ediyoruz.

Bekliyoruz, görüşmek dileğiyle!

 

İyi ki Doğdun Şişli %100 Ekolojik Pazar, Sen Çok Yaşa!

 

6. Yıl Kutlama Programı

11.00 Açılış Konuşmaları

11.30 %100 Ekolojik Pazarda Hazine Avı oyunu

11.30 Şehnaz Sam mini konseri

12.00 Taner Öngür Trio-Müselles konseri

12.00 Bez Çanta atölyesi

12.30 Küllü Su atölyesi

10.00-15.00 Çocuklara yönelik etkinlikler ( Gel Oyna T-İstasyonu, Davulumdan Masallar, Atık Malzemelerle Heykelcikler )

www.ekolojikpazar.org, www.bugday.org

Haber No: 5522