-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Tohum Takas Kampanyasında İlk Hasat!
Kategoriler: Tohum
Tarih: 06-Haziran-2012
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Tohum Takas Ağı Projesi kapsamında çoğaltılmak ve paylaşılmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında ekilen onlarca yerli tohum artık yeşerdi. İlk hasat haberi ise Fethiye'den Buket Ulukut Aybek'ten geldi.

Adım Adım oluşumunun desteği ve Buğday Derneği’nin sorumluluğunda gerçekleştirilen Tohum Takas Ağı Projesi kapsamında çoğaltılmak ve paylaşılmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında ekilen onlarca yerli tohum artık yeşerdi. İlk hasat haberini ise Fethiye bölgesinden projemize katılan Buket Ulukut Aybek'ten aldık.

Buket Ulukut Aybek, özenle ektiği Deli Bezelye tohumlarının meyvelerini mayısın ilk haftasında almaya başladı. Hatta kendisi için ürettiği alandaki deli bezelyeleri toplayıp mutfağında kullanmaya çoktan başlamış.

Şu an itibarı ile Türkiye’nin farklı bölgelerindeki 30 çiftlikte, isimlendirilmiş 75 yerel çeşitle birlikte, farklı yörelerde yetiştirilmekte olan toplam 130 yerel çeşit ekilmiş durumda. Gelecek nesillere de bu lezzetleri, bu kültürel mirası aktarmak adına üzerine düşeni yapmanın mutluluğunu önümüzdeki günlerde Buket Ulukut Aybek' gibi diğer üreticilerimiz de yaşayacak. Yeni hasat haberleri aldıkça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Projeye destek için: http://bugday.org/portal/adimadimAntalya.php

 

Haber No: 5523