-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Küllü Su Atölyesi
Kategoriler: Doğa Koruma, Yeşil Yaşam Rehberi
Tarih: 11-Haziran-2012
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


16 Haziran saat 12.30'da Şişli %100 Ekolojik Pazarda doğanın bir mucizesi olan küllü su ile temizlik atölyesi var.

Temizlik yaparken çamaşırlarımızı, bulaşıklarımızı veya barındığımız mekânı temizlediğimizi düşünürüz çoğu kez. Oysa kullandığımız temizlik malzemeleri o an görmediğimiz bir yerde, suyu, toprağı ve dolaylı olarak sağlığımızı, biricik yuvamız olan doğayı ve gezegeni kirletiyor. Küçük bir çaba ile bu gidişatı tersine çevirmemiz mümkün.
Odunun yanması ile oluşan kül, ciddi bir temizlik malzemesi. Geleneksel olarak eskiden köylüler sabunlarını yağ ile küllü suyun belirli bir ısıda karıştırılması ile elde ederlerdi. Küllü su yüzyıllarca temel temizlik malzemesi olarak kullanıldı. Halen de kullanılıyor. Kül doğrudan kuru olarak ovma yolu ile temizliğe yardımcı olduğu gibi, su ile birlikte küllü su olarak da etkin biçimde temizlikte kullanılabilir.

Buğday Derneği bir Victor Ananias projesi olan kül suyu ile nasıl temizlik yapılabileceğine dair atölyeyi 16 Haziran'da pazarın 6. yıl kutlamalarında hayata geçiriyor. Bu konuda ayrıntılı bilgiyi http://bugday.org/portal/haber_detay.php?hid=5535 linkinde bulabilirsiniz.

 

Haber No: 5537