-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
%100 Ekolojik Pazarlardaki analiz çalışmalarımız sürüyor
Kategoriler: %100 Ekolojik Halk Pazarı
Tarih: 10-Ekim-2012
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Buğday Derneği’nin ve Kartal Belediyesi’nin %100 Ekolojik Pazarlarda satılan ürünlerde zirai ilaç kalıntısı olup olmadığına dair düzenli olarak yaptırdığı analiz çalışmaları devam ediyor.

 

Buğday Derneği’nin ve Kartal Belediyesi’nin %100 Ekolojik Pazarlarda satılan ürünlerde zirai ilaç kalıntısı olup olmadığına dair bir süredir düzenli olarak yaptırdığı analiz çalışmaları devam ediyor.

Son olarak, 29 Eylül’de Şişli %100 Ekolojik Pazarda iki tezgâhtan iki farklı üreticiye ait dört farklı üründen alınan numuneler INTERTEK Laboratuarlarında 369 ayrı zirai ilaç kalıntı analizine tabi tutuldu ve herhangi bir kalıntıya rastlanmadı.

TURKAK’tan akredite bir laboratuvar olan INTERTEK’te yaptırılan analiz sonuçlarını %100 Ekolojik Pazarlarda halkla ilişkiler standlarımızda inceleyebilirsiniz. Buğday Derneği’nin ziraat mühendislerinin arazi ziyaretlerine dair fotoğraflarını da yine %100 Ekolojik Pazarlarda görebilirsiniz.

Bugüne kadar (altı yıldır) %100 Ekolojik Pazarlarda yapılan 21 analizde 27 farklı üreticinin 42 farklı ürünü zirai ilaç kalıntı analizine tabi tutuldu.

Yine son 2,5 yıldır 32 farklı üreticinin arazisi kritik dönemlerde ziyaret edildi, pazarlara gelen ürünler ve miktarlarıyla arazideki durum karşılaştırıldı.

Bugüne kadar pazar içinde Buğday Derneği’nin yaptığı denetimler, aldığı kayıtlar, çektiği fotoğraflar, şüpheli durum ve ürünlerin ilgili sertifika kuruluşlarına bildirilmesi, analizler ve arazi ziyaretleri sayesinde bazı üreticiler ve aracılar sertifika kuruluşları ve belediyelerce, tespit edilen durum özelinde, sektörden ihraç edildi, ekolojik pazarlardan men edildi, uyarı/ihtar aldı veya belirli araziler organik tarım sistemi dışına alındı.

Üreticilerin yanı sıra  %100 Ekolojik Pazarlara katılan aracıların da depoları Buğday Derneği’nce denetleniyor, stokları izleniyor. Aracıların depolarda stoklayarak sonraki pazarlara çıkardığı her bir üreticiye ait her bir ürünü için stok takip formları ile stok takibi yapılıyor.

 

Haber No: 5828