-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi




İğneada Bulgaristan'a sınır kapısı istiyor
Kategoriler: Doga Dostu Turizm
Tarih: 03-Aralık-2012
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


İğneada Belediye Başkanı Tahir Işık Beğendik Köyü'nde termik santral projesinin askıya alınmasının ardından yaptığı açıklamada halkın bölgede termik santral istemediğini, Beğendik Köyü üzerinden Bulgaristan’a sınır kapısının açılarak bölgenin kültür ve turizm alanında geliştirilmesini arzu ettiklerini belirtti.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliv’in Türkiye ziyareti sebebi ve Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın İğneada'nın 3. Nükleer Santral’in yapılması muhtemel aday yerlerden birinin olduğunun açıklaması üzerine İğneada Belediye Başkanı Tahir Işık bir açıklama yaptı.

Işık, Beğendik Köyü sınırları içerisinde EMBA Elektrik Üretim A.Ş. tarafından kurulması planlanan ‘Trakya Entegre Termik Santral Projesi’’nin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından İmar Planlarında gerekli tadilat yapılmadan bölgeye Termik Santral yapılamayacağının’ belirtilmesi üzerine askıya alındığını belirtti.

İğneada’nın bitişiğinde bulunan Longoz Milli Parkı’nın biyolojik çeşitliliğin korunması ve Doğal Kaynak Yönetimi Hakkında GEF-2 projesi Dünya Bankası fonundan milyonlarca dolar hibe alınarak, yine Yıldız Dağları BiyosferProjesi’nin  ise 2008 de Avrupa Birliğinden mali destekle tamamlandığını belirten Tahir Işık, ‘Bu çalışmaların sonucunda Longoz Ormanları’mızın sadece Milli Park olarak korunması değil, Biyosfer rezervi ilan edilerek, biyolojik çeşitliliğin korunmasının yanında ekonomik kalkınma ve kültürel değerlerin devamlılığı arasındaki çatışmaların sürdürülebilir bir şekilde çözülmesi hedeflenmiştir. Bu hedef doğrultusunda bölgemizin Turizm Alanı olarak ilan edilmesini ve Bulgaristan ile sınır kapımızın Beğendik üzerinden açılması sureti ile komşumuz Bulgaristan ile turizm ve kültür alanında projeler geliştirerek işbirliğimizi ilerletme istiyoruz’ dedi.

 

Haber No: 5942