-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Tohumlar için yolumuzu belirledik!
Kategoriler: Tohum
Tarih: 12-Aralık-2012
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Geçtiğimiz hafta Buğday Derneği'nin çağrısıyla Yalova'da düzenlenen toplantı, tohumlarımızı korumak için yürüttüğümüz Tohum Takas Ağı Kampanyası’nda önemli bir dönüm noktası oldu.

Geçtiğimiz hafta 7 Aralık Cuma günü, yerli tohumlarımızı korumak için yürüttüğümüz Tohum Takas Ağı Kampanyası’nda önemli bir dönüm noktasıydı.

Yerli tohumlarımızın nesilleri, birbirleriyle ilintili bir çok sebep nedeniyle hızla tükeniyor. Tohum Takas Ağı Kampanyası da, Anadolu halklarının binlerce yıllık derin ekolojik bilgeliklerinin ve bu topraklara yüzbinlerce yıldır yoldaşlık eden eşi bulunmaz biyolojik çeşitliliğin bir sonucu olan sayısız yerel tohum çeşitlerinin köylüler, küçük üreticiler ve her kesimden tohumseverler aracılığıyla çoğaltılmasını amaçlıyor.

Çünkü bu sayede, her biri kitaplara sığmayacak denli zengin birer tarihi, kültürel ve ekolojik miras olan tohumlarımızı koruyabilir, soframıza aş, damağımıza tat veren bu zenginliklerimizi gelecek nesillerin de yaşamasını sağlayabiliriz. Dahası, yerli tohumlar sayesinde bir yandan toprak varlıklarımızı koruyup ve geliştirebilir, bir yandan da toplum olarak gıdada hem güvenliği, hem de güvenceyi sağlayabiliriz.

Bu niyetlerle çıktığımız yolda atılacak her adımın önceden dikkatle hesaplanması gerektiğini de iyi biliyoruz. Çünkü yerli tohumları korumak, yaşamı korumak, biyolojik çeşitliliği korumak demek.

Ve bu yol, özenle adımlanması, sabırla katedilmesi gereken bir yol. Tohumların çoğaltılacağı alanların diğer ekin alanlarına mesafesinden takas edilen tohumların seceresini takip etmeye, takas ağının yapısı ve işleyiş dinamiklerinden tohumların her türlü afet ihtimalini de gözeterek uzun süreli saklanmasına kadar tüm etmen ve gereklilikleri bir araya getiren, bunu yaparken doğanın mevsimsel ritim ve döngülerini temel alan, öte yandan da kampanyanın sınırlı kaynak ve olanaklarını en etkili biçimde harekete geçirmeyi başarabilen bir “yol haritası” çizmemiz bu nedenle çok önemliydi.

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiğimiz toplantı bu nedenle çok önemliydi. Türkiye’de bu konuyla uzun zamandır ilgilenen ve gerek çok önemli akademik araştırmalarıyla, gerek toprakla yoğrulmuş derin deneyimleriyle konularında uzman akademisyenler, çiftçiler ve üreticiler Buğday’ın çağrıcılığı ve düzenleyiciliğiyle Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü’nde bir araya geldi. Sabahın erken saatlerinden hava kararana dek süren yoğun ve bir o kadar da verimli bir toplantının ardından Tohum Takas Ağı’nın önümüzdeki yıllar için yol haritası çizildi, stratejisi oluşturuldu.

Toplantıdan çıkan kararlar kapsamında Buğday Derneği kampanyası çerçevesinde Tohum Takas Ağı Yönlendirme Komitesi kuruldu; bu grup yerel tohumlarımızı korumak için oluşturduğumuz ağın önümüzdeki aylarda gelişip büyümesi sürecine de çok önemli katkılarıyla ışık tutacak.

Ocak ayı sonunda gerçekleştireceğimiz ilk çiftçi toplantısında da Türkiye’nin dört bir yanından gelen tohum sevdalısı üreticilerle birlikte farklı tohumların ekim, bakım ve tohumluk alma süreçlerini de içeren kapsamlı ve uygulamalı bir eğitim programı uygulayacağız.

 Hemen ardından da, geçen seneki kampanyamız kapsamında toplanan tohumlardan analizler neticesinde uygun olanlarını paylaşım amaçlı ekecek olan Tohum Takas Ağı’nın temel bileşeni olan Tohum Merkezleri’ni bir çok noktada hayata geçireceğiz.

Uzun sözün kısası, geçtiğimiz hafta Yalova’da yaptığımız toplantıyla Tohum Takas Ağı’nı hızla ve ama sağlıklı bir biçimde büyütecek “yolu” çizdik.

Kurda, kuşa, aşa ve insana kısacası tüm canlılara hayırlı olsun.

Buğday Ekibi

Haber No: 5969