-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
TaTuTa Çiftliği Yarışkaşı'nın Yeni Ekoköy Projesi
Kategoriler: Doga Dostu Turizm, Ekolojik Tarım Turizmi, TaTuTa
Tarih: 17-Aralık-2012
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Mudurnu’daki TaTuTa çiftliği Yarışkaşı, 2013’e yeni bir ekoköy projesiyle giriyor: Kazandere Vadisi Bağ Evleri

  

Mudurnu’daki TaTuTa çiftliği Yarışkaşı 2013’e yeni bir ekoköy projesiyle giriyor:

Kazandere Vadisi Bağ Evleri.

Projeye dair detaylar şöyle:

Ekoköylerin , Ekoloji, Sosyal Toplum ve Kültür unsurlarını bünyesinde barındıran, çağdaş yaşamın gerektirdiği kurallara entegre olmuş yeni bir ekoköy anlayışı giderek yaygınlaşıyor. Bu yeni ekolde, mümkün olduğunca toplumun geniş katmanlarını barındırabilme amacından yola çıkılıyor, Ekoköy kavramının bu unsurundan sapmadan ve taviz vermeden projeler geliştiriliyor.

Mudurnu’da gerçekleştirilen Kazandere Vadisi Eko-köyü projesi bu örneklerden biri. Projedeki öncelikli ana unsurlar şöyle:

 

Ekoloji: Uygulama arazisinde  2006’dan bugüne organik sebze, meyve, tahıl ekimi yapılıyor. Kotları 805 ile 870 arasında değişen arazinin üç tarafı karaçam ormanı ile çevrili. Organik tarım alanı olmasıyla beraber şehir imar planı içinde. Arazi sahibi ve çalışanları tarafından kullanılan üç adet bina var. Orman alanı ve meyve ağaçlarında, seyreltme ve temizleme yapılmadı. Bu haliyle çeşitli kuşların yuvası haline gelen arazinin 860-870 kotları arasında bulunan 15 bin m2lik bölümü sulak değil. Bu sebeple 2013 yılında permakültür uygulaması yapılarak tarıma uygun hale getirilmeye çalışılacak. Bu alanda ayrıca çeşitli kültürlerin basit konaklama yapım tekniklerinin uygulandığı ve TaTuTa üyelerinin yararlanacağı ikinci bir ekoköy yerleşkesi yaratılacak.

 

Sosyal Toplum: 1. Projenin amacı; ekolojinin, geniş kitlelere ulaştırılarak, küçük guruplar halinde, kısa süreli katılım fırsatı sunmaktır. Ülkemiz nüfusunun % 60’ı yoğun çalışma temposu altında. Kreşteki ve okuldaki çocuklar doğal ve vahşi yaşamı tanımıyor. Doğal yaşamın dışında ve de sağlıksız beslendiklerinin farkında olmalarına rağmen, çaresizce bu stresli yaşamlarını sürdürüyorlar. Toprağı, suyu, havayı kirleten hırçın bir toplumun neferi olduklarının farkındalar.

Çıkış yolu arayan bu nüfusa, kısa süreli de olsa bir fırsat sunuluyor. Ankara ve İstanbul’a iki saatlik bir arka bahçe; Mudurnu’da. 32 üniteden ibaret 30’ar m2lik ahşap, iki katlı, Osmanlı mimarisindeki, mutfaklı bağ evleri ve çevresindeki termal havuz, açık havuz, köy ekmek fırını, kilim dokuma, pekmez yapım yeri, ahırlar, göletler, organik bostanlar, 15 dönümlük perma kültür alanı, kardiyo spor programları, orman içi yürüyüş parkuru var. Etraf çam ormanıyla çevrili, meyve ağaçları arasında. Egzoz yok. Arazinin mevcut doğal yapısını bozmadan, kendi enerjisini üreten bir mantıkla her 7 gün ara ile 32 aile burada buluşuyor. Yoğun şekilde, ekolojik çevre ve yaşam tarzına dalıp tekrar gündelik hayatlarına dönüyorlar . Ekoköy ise sürekli yaşıyor. Aileler yılda 7’şer gün bu yaşama katılıyor. İsterlerse daha uzun süre. Çocuklar şimdiye kadar görmedikleri bir ortama giriyorlar. Soruyorlar, öğreniyorlar, ekoyaşamı bütün kuralları ile yaşayıp, olgunlaşıyorlar. İleriki yaşamlarında doğanın korunmasının ne denli gerekliliğini yaşayarak öğreniyorlar.

Böylece 1600 aileye ekolojik yaşam fırsatı sağlanıyor.

Kültür: Yöresel ürünlerin, el sanatlarının üretildiği, organik bostanların, permakültür tekniğinin bizzat uygulandığı alanlar, hemen yakındaki Mudurnu halkının munis ve kültürüne bağlı insanlarını tanımak, tarihi yapıların içinde olmak, kaybolmakta olan el sanatlarının yaşatılmasına katkıda bulunmak, anfitiyatro alanında etkinlikler yapmak, bu arada güneşlenmek, havuza girmek, termal havuzda yenilenmek. Bunların hepsi heyecan verici.

Bu aynı zamanda, giderek etrafına duvarlar ören kitle turizmine alternatif bir turizm çeşidi: Ekoturizm. Açık mekan ağırlıklı, özgür, istediğin gibi, kuralsız ve çevreci. Biz, giderek yok olan yaşamı, bu tür uygulamalar ile kurtarabiliriz.

www.kazanderevadisi.com   /   kazandere@yariskasi.com

 

Haber No: 5974