-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Kıyafetlerde detoks zamanı
Kategoriler: Doğa Koruma
Tarih: 19-Aralık-2012
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Greenpeace'ten yapılan açıklamaya göre, Amerikan tekstil firması Levi's, 2020 yılına kadar ürünlerinde sağlığa ve çevreye zararlı tüm kimyasalların kullanımından vazgeçeceğini bildirdi.

 
DW Türkçe
 

Greenpeace'ın kimya uzmanı Christiane Huxdorff, firmanın bu kararı Greenpeace'ın hazır giyim ürünlerinin hazırlanışında kullanılan, insan ve çevre sağlığı için zararlı olan kimsayallardan vazgeçilmesi için başlattığı uluslararası kampanya ve dünya genelinde kullanıcı protestoları sonucu aldığını belirtti.

Tüketicilerin öfkesinin etkili olduğunu kaydeden Huxdorff, gelecekte diğer bütün markaların da temiz ürünler üretmek zorunda kalacağını ifade etti.

Greenpeace'ın kasım ayında açıkladığı bir çalışmaya göre, 20 markaya ait ürünlerde tehlikeli kimyasallar bulunduğu belirtilmişti. Çevre örgütü, 2020 yılına kadar tüm zararlı kimyasallardan vazgeçecek olan Levi's'ın 2013 yılı haziran ayına kadar, Çin, Meksika ve diğer üretici ülkelerdeki tesislerinde hangi kimyasalların kullanıldığını açıklamayı planladığını bildirdi.

Geçtiğimiz haftalarda, Zara, Mango ve Esprit gibi firmalar da ürünlerini zehirli kimyasallardan arındırma taahhüdünde bulunmuştu.

ntvmsnbc.com

Haber No: 5981