-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Türkiye'nin en iyi 5 organik üreticisinden ikisi TaTuTa çiftçisi
Kategoriler: Ekolojik Turizm, Doga Dostu Turizm, Ekolojik Tarım Turizmi, TaTuTa, Ekolojik Tarım Yöntemleri, Ekolojik Ürünler
Tarih: 26-Aralık-2012
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Merkezi İsviçre’de bulunan Organik Tarım Araştırma Enstitüsü ve Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği’nin yürüttüğü proje kapsamında belirlenen en iyi organik üreticiler sıralamasının ilk 5’inde Buğday Derneği üyesi iki TaTuTa çiftçisi bulunuyor.

Türkiye’nin en iyi organik üreticileri belirlendi.  Merkezi İsviçre’de bulunan Organik Tarım Araştırma Enstitüsü ve Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği’nin yürüttüğü proje kapsamında belirlenen ilk 5’te iki Buğday Derneği üyesi, TaTuTa çiftçisi bulunuyor. Aydın Kuşadası'ndan Gürsel Tonbul ve Antalya Akçaeniş köyünden Serdar Tanal, sıralamada ilk 5'e girdiler.

Merkezi İsviçre’de bulunan Organik Tarım Araştırma Enstitüsü (FİBL) ve Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği (ETO) tarafından yürütülen proje kapsamında Türkiye’nin en iyi organik tarım üreticileri belirlendi. Sıralamada ilk 5’te Çanakkale, Aydın, Antalya, Ordu ve Afyon’dan üreticiler yer aldı.

Ege İhracatçı Birlikleri’nden yapılan yazılı açıklamada, organik tarımın geliştirilmesi amacıyla Birlik desteğiyle FİBL ve ETO tarafından yürütülen ”Alman-Türk İşbirliği ile Organik Tarım Projesi"nin birinci yılını doldurduğu belirtildi. Açıklamada, projenin ilk yılı kapsamında Türkiye’deki iyi uygulamalara dikkat çekmek amacıyla başarılı organik çiftçilerin belirlendiği ifade edildi.

Proje Koordinatörü Elisabeth Rüegg, yaptığı açıklamada, değerlendirmeye, ülke genelinden 40 çiftçinin başvurduğunu, kriterlere uyan 20 başvurunun değerlendirmeye alındığını, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ETO Derneği’nden temsilcilerin oluşturduğu jürinin adayları ziyaret ettiği bildirdi.

Jürinin Türkiye’deki en başarılı 5 organik üreticisini belirlediğini kaydeden Rüegg, şunları kaydetti: "Yapılan değerlendirme sonucu herhangi bir sıralama olmaksızın, Çanakkale Gelibolu’dan Ayça Güleç, Kuşadası’ndan Gürsel Tonbul, Antalya Elmalı’dan Hüseyin Serdar Tanal, Ordu’dan İlhadi Gürel ve Afyon’dan Vehbi Ersöz Türkiye’nin en başarılı organik üreticileri olarak seçilmiştir. Bu 5 değerli üreticimizi Mayıs ayında düzenlenecek Ekoloji Fuarı’na davet edecek ve organik tarım hikayelerinin yer alacağı poster ve stantlar oluşturarak kamuoyuyla paylaşacağız."

TaTuTa:

Buğday Derneği tarafından yürütülen “Ekolojik Çiftliklerde Tarım Turizmi ve Gönüllü Bilgi, Tecrübe Takası” projesinin kısa adı olan TaTuTa'nın ana amacı Türkiye’de ekolojik tarımla geçinen çiftçi ailelerine mali, gönüllü işgücü ve/veya bilgi desteği sağlayarak ekolojik tarımı teşvik etmek ve sürdürülebilirliğini sağlamaktır.

Kaynak: Milliyet gazetesi

Haber No: 5993