-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Ilısu barajı için yürütmeyi durdurma kararı...
Kategoriler: Doğa Koruma
Tarih: 14-Ocak-2013
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Dicle Vadisi'ni ve Hasankeyf'i yok edecek Ilısu Baraj Projesi'nin ÇED raporu olmadan yapılamayacağını belirten Danıştay, proje için yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Dicle Vadisi'ni ve onun içinde yer alan Hasankeyf'i yok edecek Ilısu Baraj Projesi'nin Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu olmadan yapılamayacağını belirten Danıştay, Ilısu baraj projesi için yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Yapılması halinde Türkiye'nin en büyük barajlarından biri olacak olan Ilısu Baraj Projesi ÇED sürecinden muaf tutulmuş, birçok canlıyı ve onlarla birlikte yeryüzünde benzeri olmayan Hasankeyf'i sonsuza kadar yok edeceği göz önünde bulundurulmadan hayata geçirilmeye çalışılmıştı. Çünkü 1950'lerin projesi olan Ilısu Baraj projesinin çevreye olan etkileri göz önüne alındığı takdirde bu projenin doğa, kültür ve insan hayatı üzerindeki yıkıcılığı anlaşılacak ve rant sağlamaktan başka bir amacı olmayan bu projeyi hayata geçirmek mümkün olmayacaktı.

TMMOB ve Peyzaj Mühendisleri Odası'nın başlattığı süreç sonunda alınan bu hukuki karar ile yeni bir sürece giriliyor.

Doğa Derneği "Elbette doğa adına elde edilen tüm hukuki kazanımlarda olduğu gibi bir takım yasa ve yönetmelik değişikleri ya da hukukun arkasından dolanma yöntemleri ile bu karar yok sayılmak istenecektir. Ancak bu karar, Hasankeyf için başka hukuki mücadelelerin de yolunu açacak ve birçok yıkıcı proje için de emsal teşkil edecek.
Doğa Derneği bu kararın uygulanması, savunuculuğunun yapılması ve bu durumun Hasankeyf ve Dicle Vadisi'nin kurtulması yönünde geliştirilmesi için mücadelesine devam edecek." diyor.

Haber No: 6020