-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Aslanlar tehlikede
Kategoriler: Biyolojik Çeşitlilik, Doğa Koruma
Tarih: 14-Ocak-2013
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


İklim değişikliği aslanların hayatını tehdit ediyor...

 

 

 

İklim değişikliği aslanların hayatını tehdit ediyor...

Doğa koruma örgütü LionAid‘in yaptığı açıklamaya göre Batı ve Orta Afrika ülkelerindeki doğal yaşam alanlarında sadece 645 aslan kaldı.

Afrika ülkelerinden 25'inde hiç aslan kalmadığını, 10 ülkede de aslanların nedeyse ortadan kalktığını bildiren örgüt tüm Afrika kıtasında 15.000 aslan kaldığını tahmin ediyor. Bu sayı sadece 30 yıl önce 200.000 idi.

LionAid’den Dr. Pieter Kat, özellikle Batı Afrika’da aslan popülasyonunun felaket derecesinde azaldığını ve yıllarca koruma programlarına alınması ihmal edilen aslanların artık soylarının tükenme noktasına yaklaştığını söylüyor. Nijerya’da sadece 34 aslan kaldığını söyleyen Kat, yoksul Batı Afrika ülkelerinde koruma programlarına önem verilmediğini, vahşi hayat turizminin de gelişmemiş olmasının doğanın korunmasına olan ilgiyi azalttığını savunuyor. Aslan nüfusunun azalmasında doğal yaşam alanlarının yok edilmesi de önemli rol oynuyor.

Geçen yıl Duke Üniversitesi’nden araştırmacılar uydu görüntülerinden elde ettikleri verilere göre son 50 yılda Afrika savanlarının dörtte üçü ortadan kalkmış durumda.

 

ntvmsnbc.com

Haber No: 6027