-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
"Köy yoksa geleceğimiz de yok!"
Kategoriler: Ben ne yapabilirim, Doğa Koruma, Yaşam ve Kültür, Gelenekler ve Yerellik
Tarih: 16-Ocak-2013
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Seferihisar Belediyesi büyükşehir yasasıyla köylerinin kapanmaması için büyük bir mücadele başlatıyor. İlçe, kendilerine bağlı dokuz köyde bir imza kampanyası başlatarak Anayasa Mahkemesi’ne başvuracak.

Seferihisar Belediyesi Geleceğin Köyleri Hareketi’ni  başlatıyor.

Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Büyükşehir yasasıyla birlikte 16 Bin köy kapanacak. Biz Seferihisar Belediyesi olarak ilçemize bağlı dokuz köyde bir imza kampanyası başlatarak Anayasa Mahkemesi’ne başvuracağız. Köylerle ilgili bir manifesto hazırladık ve adını Geleceğin Köyleri koyduk. Köylerimizin kapanmaması için büyük bir mücadele başlatıyoruz” dedi.

Tunç Soyer’in hazırladığı manifesto şöyle:

“KÖY YOKSA GELECEĞİMİZ DE YOK!

Biz bu topraklarda hep vardık.

Doğadan aldığımız kadarını ona verdik.Bunu yaparken,insanla ve tüm canlılarla uyum içinde yaşadık.Toprağı,suyu ve tohumu candaş bildik.

Dünyada ilk köy burada,Anadolu’da kuruldu.İnsanların ilk evleri,bu topraklarda inşa edildi.

Tohum ilk önce bizim analarımızın avucuna düştü.Buğday,arpa,erik ve daha nicesi…Anadolu’dan yayılıp kimbilir kaç insanın rıskı oldu.Sayısız oyun,türkü,horon,zeybek,halay,ağıt…Bizim meydanlarımızda oynandı,söylendi ve buralardan dalga dalga yayıldı.

Evlerimiz sessiz sedasız yıkıldı.Yüzlerce yıl,nesilden nesile taşınan tohumlar kayboldu.Tohum,yaşamın kaynağı,patent altına alındı.Düğün yerlerinde oyunlarımız oynanmaz oldu.Deyişlerin  ,manilerin,masalların  anlamını hatırlayan kalmadı.Son elli yılda köylerimizin büyük kısmı boşaldı.Şehre göç etmek zorunda kaldı.

Köylere en son ve belki de en büyük darbeyi yeni kabul edilen Büyükşehir Yasası vurdu. Büyükşehirlerdeki 16 bin köyün tüzel kişiliği tek bir cümleyle kapatıldı.Yeryüzünün ilk köyünün kurulduğu bir coğrafyada binlerce köyün üzerine te bir cümleyle çizmek mümkün mü? Değil elbette.

Köy,köktür ve tohumdur.Köy,hem geçmişimiz hem geleceğimizdir.Tüketen insanın savaşların içine sürüklendiği bir çağda,köyler sakince üreten geçmişle  geleceğin harmanlandığı yerler olmalıdır.

Şehirde veya köyde, nerede yaşarsak yaşayalım sağlıklı bir doğal çevre ve kırsal alana ihtiyacımız var.Köy olmazsa şehirde ne yiyebiliriz? Fabrikasyon sebze ve meyveleri mi,yoksa büyük şirketlerin GDO’lu ürünleri mi?

Biz, geleceğin köyleri,köy olma hakkımızı anayasal düzeyde savunmak için bir araya geldik.Daha da önemlisi,yasaların hiç düşünmediği bir görevi sürdürmek,geçmişle gelecek arasında  köprü kurmak için bir araya geldik.

Bereketli ve sağlıklı bir toplum için geleceğin köylerini yeşertmeye niyet ettik.

GELECEĞİN KÖYLERİ HAREKETİ”

GELECEĞİN KÖYLERİ HAREKETİ’NE SAHİP ÇIKALIM.

 

GELECEĞİN KÖYLERİ HAREKETİ’ne katkı vermek isteyenler,”ozelkalem@seferihisar.bel.tr” ile bağlantıya geçebilirler.

 

 

Haber No: 6035