-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Topçu Kışlası'na iptal...
Kategoriler: Yaşam ve Kültür
Tarih: 18-Ocak-2013
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Topçu Kışlası’nın yeniden yapılmasıyla ilgili projeyi uygun bulmayarak oybirliğiyle reddetti.

 
Topçu Kışlası'na iptal

 

İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Gezi Parkı’nın yerine 1940 yılında yıkılan Topçu Kışlası’nın yeniden yapılmasıyla ilgili projeyi uygun bulmayarak oybirliğiyle reddetti. Kararda, Taksim Gezi Parkı'nın tarihe belgelik eden bir nitelik kazandığı vurgulandı.

Çalışmaların başladığı günden bu yana Taksim çevresini labirente çeviren Taksim Yayalaştırma Projesi’nin en önemli ayağı Topçu Kışlası, koruma kuruluna takıldı. Taksim Meydanı Düzenleme Projesi’nin durdurulması için Aralık ayında topladığı 50 bin imzayı Koruma Kuruluna teslim eden Taksim Dayanışması tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Kararı umutla karşıladık. Platformumuz sürecin takipçisi olmaya devam edecek” denildi.

İŞTE O KARAR: GEZİ PARKI TARİHE BELGELİK EDİYOR

Koruma Kurulu tarafından verilen kararda şu ifadeler yer aldı:

“Söz konusu alanda yapılan incelemeler sonucunda ortaya konulan değerlendirmelerde, bu alanda günümüzde mevcut olmayan Topçu Kışlası’nın yapım yılı, mimarı, plan özellikleri, yapım detayları tam olarak bilinmeyen ve söz edilen alanın tarihsel olarak kullanımında kısmen mezarlık, daha sonra 1794 yılında yanan topçu kışlası, III. Selim döneminde 1803-1804 yıllarında yerine yapılan ikinci dönem topçu kışlası, 1860’larda Abdülaziz döneminde kapsamlı değişim ve dönüşüm sürecinde soğan kubbeleri ve süslü cepheleri ile Hint ve Rus mimarisini çağrıştıran özellikleri gösteren üçüncü dönem, daha sonra yapının ortasında ilk milli maçların oynandığı Taksim Stadı isimli futbol sahası olarak kullanılan ve 1939-40 yıllarında yıkılan yapının yerine, günümüzde 60-70 yıllık kullanım değeri ile tarihe belgelik eden bir nitelik kazanmış ve geçen sürede dönemin şehircilik anlayışına uygun bir kararla İstanbulluların kolektif belleğinde yer etmiş Taksim Gezi Parkı kullanımının sıralandığı görülmektedir.”

TBMM’DE SORU ÖNERGESİ OLMUŞTU

CHP Grup Başkanvekili ve İstanbul milletvekili Akif Hamzaçebi, İstanbul’daki Taksim Topçu Kışlası’nın yeniden inşasıyla ilgili Başbakan Tayyip Erdoğan’ın yazılı yanıtlaması için TBMM Başkanlığı’na soru önergesi sunmuştu. Akif Hamzaçebi kışlanın 5 katlı, kulelerinin 10 katlı bina yüksekliğinde olacağını belirtmişti.

BAKANLIKTAN YALANLAMA

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun Taksim Gezi Parkı’nın yerine Topçu Kışlası’nın yeniden yapılmasıyla ilgili projeyi reddettiği yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Projenin oy birliği ile reddedildiği şeklindeki haberler gerçekleri yansıtmamaktadır” denilerek şunlar kaydedildi:

“İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu 11 Aralık 2012 tarihinde almış olduğu kararla ‘projede yapının özgün mimarisini oluşturan iç mekan kurgusu, süsleme özellikleri ve elemanları, yapının yapım dönemleri, yapılan müdahaleler ve önceki dönemlerine ait izlerle ilgili bilgi ve belgelerin eksik olması nedeniyle Taksim Gezi Parkı’nı dikkate alacak şekilde Cumhuriyet Caddesi’ne cepheli kesimde, meydan ve çevresi ile işlevsel olarak uyum sağlayan alternatif tasarım önerilerinin hazırlanarak Taksim Gezi Parkı ve Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi ile bütüncül olarak ele alınan Kentsel Tasarım Projesinin birlikte iletilmesi halinde konunun değerlendirilmesine’ hükmetmiştir. Taksim Meydanı Kentsel Tasarım ve Topçu Kışlası Restitüsyon ve Yeni Kullanım Projeleri bu hususlar doğrultusunda hazırlandıktan sonra koruma bölge kurulunda yeniden değerlendirilecektir.”

Haber No: 6039