-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
TaTuTa'da Çiftçimiz Hüseyin Genç Almanya'ya Gitti Gördü Yazdı
Kategoriler: Ekolojik Turizm, Doga Dostu Turizm, Ekolojik Tarım Turizmi, TaTuTa
Tarih: 27-Şubat-2013
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Çankırı'nın Doğanbey Köyü Yapraklı'da bulunan TaTuTa Çiftliği'nden Hüseyin Genç, proje kapsamında Almanya'da iki ekolojik çiftliği ziyaret etti ve izlenimlerini bizimle paylaştı.

 

Uzun zamandır bir Almanya seyahati planlıyordum. Nihayet geçtiğimiz Ocak ayında planım gerçek oldu. Bu seyahat sırasında gideceğim bölgelerde  TaTuTa projesi kapsamında çiftliklerin var olup olmadığı konusunda proje sorumlusu arkadaşımız Berkay Atik’ten destek istedim, kısa sürede çok güzel ve kıymetli bilgileri bana ulaştırdı.

Almanya’da proje sorumlusu Jan’ın da yardımlarıyla ziyaret edebileceğim yeterince çiftlik oluşmuştu. Berkay'ın bana ulaştırdığı çiftlik sahipleriyle geçerek, ziyaretim hakkında bilgi verdim.  Çiftlik sahiplerinden görüşme tekliflerimize olumlu yanıtlar geldi. Kış mevisimin zorlukları nedeniyle Evi und Georg Kurfer ve Permakulturhof Eselgarten çiftliklerini ziyaret edebildim.

Ocak ayının karlı ve soğuk günlerinde Sera ve Carmem kardeşler Permakulturhof Eselgarden Çiftliği’nde beni kabul ettiler. Onlarla özellikle permakültürle ilgili paylaşımda bulunduk. 200 nüfuslu köy içindeki çiftliklerinde tavuklar, koyunlar, keçiler ve iki eşekleri var.  Aile, ziyaretimizden son derece memnun oldu. Ççiftliklerine Almanya ve diğer ülkelerden ziyaretçilerin geldiğini anlattılar. Atölye sahalarını gördüm, bahçe çalışmaları hakkında bilgi aldım. Geleneksel usullerle yerel ürünlerden hazırladıkları yemekleri paylaştık.

İkinci ziyaretimse Evi und Georg Kuffer Ailesine ait çiftliğe oldu. Köy içindeki çiftlikte 15 inekleri olan aile, buğday ekiyor, sertifikalı üretim yapıyor. Küçük ölçekli üretimlerini pazarlarda, sütlerini ise toptan satıyorlar. İnekler için bolca yeşil ot balyaları hazırlıyor, onları bu otla vebuğdaydan hazırladıkları buğday kırması ile besliyorlar.
Evi ve Georg, nasıl bir tarım yaptıklarını içtenlikle anlattılar, çok samimi, çok hoş bir misafirperverlik gösterdiler bana. Geleneksel ürünlerden hazırladıkları yemekleri sundular.

Bu ziyaretlerimde küçük çiftlik sahiplerinin, küçük üreticilerin sorunlarının ortak olduğunu gözlemledim.  Pazar sorunu, fiyatlar, çevre kirliliği, geleneksel, yerel üretim, ata bilgilerinin kaybolmakta olduğu, mevcut sorunlar hepimizin sorunu, bunu onlarla içtenlikle paylaştık.

Desteklerinden dolayı sevgili Berkay kardeşimize, Jan'a  Sera ve Carmen kardeşlere, Evi ve Georg Kuffer çiftine, çeviride destek  veren sevgili hocamız Linde Reim Hanımefendiye teşekkür ediyor, Genç ailesi olarak dostlarımızı Üç Elma Doğal Tarım Çiftliği’ne davet ediyor, sevgi ve selamlarımızı yolluyoruz.

 

Hüseyin Genç
Üç Elma Doğal Tarım

Doğanbey Köyü Yapraklı/Çankırı
www.ucelmadogaltarim.com
 

Haber No: 6136