-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Şişli %100 Ekolojik Pazarda depozitolu çanta satışları başladı
Kategoriler: Doğa Koruma
Tarih: 06-Mayıs-2013
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Şişli %100 Ekolojik Pazardan bir yenilik daha... Kullan- at yaklaşımına doğa koruyan bir alternatif olan depozitolu çanta satışları 11 Mayıs cumartesi günü başladı.

Doğayı korumak için yaşam alışkanlıklarımızı her zaman gözden geçirmeye çağıran Buğday Derneği, Şişli Belediyesi ve Bagaway depozitolu çantalar işbirliğiyle kullan-at yaklaşımına çevreci ve kullanışlı bir alternatif sunan depozitolu çanta satışına 11 mayıs Cumartesi günü Şişli %100 Ekolojik Pazarda başladı. Şişli %100 Ekolojik pazar müdavimlerinin ilgiyle karşıladığı depozitolu çantalardan 70 çanta satıldı, bir çanta da iade edildi.

Depozitolu çantalar, ilk etapta baskısız ham bez ve iki boy. Büyük boy alışveriş çantası ve küçük boy ağzı büzgülü meyve-sebze çantası. Büyük çanta 6 TL'den satılacak ve iade edildiğinde 5.5 TL geri veriliyor, küçük çanta 3 TL'den satılacak ve iade edildiğinde 2.5 TL geri veriliyor.Bugün marketlerde her ürün ayrı ayrı paketleniyor ve bu paketler tek kullanımlık. Şehirde yaşayanların bu ambalajları tüketmemesi ve çöp yaratmaması özel bir çaba gerektiriyor. Türkiye'de bir kişi yılda ortalama 312 plastik poşet tüketiyor. Bu poşetlerin sebep olduğu kirlilik suları, bitkileri, hayvanları ve sağlığımızı olumsuz etkiliyor.

Biyoçözünür ve kağıt torbalar da göründükleri kadar masum değiller. Farklı malzemelerden üretilen torbaların çevresel etkilerini incelemek için kullanılan yaşam döngüsü analizleri biyoçözünür ve kağıt torbaların çevresel etkilerinin plastik poşetlerden daha yüksek olduğunu gösteriyor (“Life Cycle Assessment of Supermarket Carrier Bags”, Birleşik Krallık Çevre Ajansı, 2011).

Geri dönüşüm ise ortaya çıkan bu çöplerin çevresel etkisini azaltsa da, kullan-at yaklaşımı sürdürülebilir bir gelecek vaat etmiyor.

Yeniden kullanılabilir alışveriş çantaları alışverişimizi taşımak ve saklamak için en çevreci yaklaşım. Doğal malzemeler kullanılarak üretilen bez çantalar meyve ve sebzelerimizi saklamak için sentetik malzemelere sağlıklı bir alternatif. Ancak bu çantaları yanımıza almayı unutabiliyoruz veya taşımaya üşenebiliyoruz.

Tekrar tekrar kullanılabilecek depozitolu çantalar, tek kullanımlık kağıt, plastik ve biyobozunur poşetlere göre son derece çevreci. Çantalarını, filelerini yanına almayı unutan pazar müdavimlerimiz depozitolu bu çantalardan alabilir, istedikleri kadar kullanabilir ve işleri bitince geri verip depozitolarını alabilirler.

 

http://bagaway.eu/tr

 

 

 

 

 

Haber No: 6296