-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Dünyada Yerel Gıda Sistemlerinin Önemi Anlaşılıyor
Kategoriler: Gıda ve Tarım
Tarih: 26-Aralık-2013
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Yeşil Devrim'le birlikte, aile çiftçiliğinden, geleneksel tarım yöntemlerinden hızla uzaklaşan dünya, artık sanayileşmiş tarım yöntemlerinin sürdürülebilir olmadığının farkına varıyor. Birleşmiş Milletler'in 2014 yılını "Dünya Aile Çiftçiliği Yılı" ilan etmesinin ardından, 2013 için hazırladığı kalkınma raporunda küçük çiftçilere ve yerel gıda sistemlerine geri dönülmesi çağrısı yapıyor.

Hükümetler ve büyük şirketler gıda sorununu çözmek için kimyasallara ve genetik müdahalelere başvurur, entegre çiftçilik yöntemleriyle tek tipte yoğun üretime odaklanırken, Birleşmiş Milletler, son raporunun ışığında bir kez daha, sürdürülebilir, doğal ve organik çiftçilik yöntemlerine acilen dönüş yapmanın ve bunları geliştirme gereğinin önemine dikkat çekti.

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Komisyonu’nun (UNCTAD) dünya üzerinden 60 uzmanın katkılarıyla hazırladığı en son “Ticaret ve Kalkınma Görünüm Raporu 2013: Çok Geç Olmadan Harekete Geç” adlı raporuna göre, gıda, tarım ve ticaret sistemlerinde acilen büyük çaplı değişiklikler yapılmalı. Bu ise yerel, küçük çaplı çiftçilik yöntemleri ve gıda sistemleri yönünde bir geri dönüşe işaret ediyor.

Raporun anahtar mesajlarına baktığımızda şu gibi maddeleri görüyoruz:

·         2008 yılında yaşanan gıda krizi, kökten bir dönüşüm ihtiyacına işaret ediyor ve var olan sistemlerin doğruluğunun sorgulanmasını gerektiriyor.    

·         Ziraat politikasında yapılacak köklü bir değişiklik 21. yüzyılın karşı karşıya olduğu, uluslararası güvenliği de kapsayan büyük tehditlerin giderilmesinde rol oynayabilecektir.

·         Dünya zirai kalkınma konusunda yaklaşımını değiştirmelidir: Konvansiyonel, tek bir ürün yetiştirmeye dayalı ve yüksek dış girdilere bağımlı sanayi üretimi yerine sürdürülebilir, yenileyici ve küçük çaplı çiftliklerin gelişimini sağlayacak üretim sistemlerine geçiş yapılmalıdır.

·         Sistemde gerekli olan dönüşüm varolan, sanayi temelli ziraat sisteminde ufak düzeltiler yapmaktan çok daha derindir.  

Özetle, acilen değişme yoluna girmemiz gerekmektedir, dünyayı besleme amacımızı GDO ve tek tip tarım yöntemleri ile değil, küçük çiftlikler ve yerel bir tüketim tarzı ile gerçekleştirebiliriz. 

Raporun orjinal haline buradan ulaşılabilir. 

Haber No: 6798