-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Güneşin Aydemir'in Yazı Dizisi Haftaya Başlıyor
Kategoriler: Yaşam ve Kültür
Tarih: 28-Mart-2014
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Buğday Postası, Buğdaygiller'in yazılarının paylaşılacağı yeni bir köşe. Bu hafta YK Başkanımız Güneşin Aydemir'in "Dört" isimli yazı dizisinin girişini paylaşıyoruz.

Dört


Bir süredir Buğday Derneği’nin e-bültenine Buğday’a emek verenlerin köşe yazılarını ekleyelim diye bir düşünce çıktı ortaya. Erkan (Yönetim Kurulu üyemiz ve Yeni İş Geliştirme Biriminin Koordinatörümüz) iki günde bir bana, dakikada bir Oya’ya (Ayman), arada bir de Mustafa’ya ısrarlı şekilde bunu lobisini yapıyordu. Biz de işi o kadar yavaştan aldık ki en sonunda küsmeye kadar vardırdı işi. Gerçi Mustafa (Alper Ülgen) arada  bir yazı yazdı, yazmadı değil, onu da Victor’un sitesine ekledik, onunla alakalı olduğu için.

E malum kolay iş değil, öyle bloga yazı yazar gibi yazamazsın Buğday’ın e bültenine. İlham gelmesi lazım, etraflıca düşünülmesi lazım. Uğraşılması, emek verilmesi gereken bir iş.

Neyse lafı uzatmayayım, gündemde üzerine yazılacak bir sürü konu varken, bizi tamamen başka bir zamana götürecek bir yazı dizisi geçti içimden. Buğday’ın tanık olduğum öyküsünü, arada bir de belki röportajlarla besleyerek aktarmaya gayret edeceğim sizlere. Gayret edeceğim diyorum, zira dantel gibi dokunmuş bu öyküde başından sonuna bulunmuş tek insan aramızdan ayrıldı malumunuz…Allah mekanını cennet eylesin.

Şimdi ise onsuz bir kısmı yazılıyor. Bu nedenle gayret edeceğim.

Erkan dedi ki, illa ki köşenin bir adı olsun. Nedendir bilmiyorum, düşündüm düşündüm, böyle anlamlı, şık, alışılmadık, şaşırtıcı, “hah ya işte” dedirtecek türden bir köşe ismi bulamadım.

Dört, tam da bu noktada çıktı. Bir düşündüm, “Dört” ne önemli bir sayıdır!

Doğanın en önemli sayılarından biri. Demek ki insan yaşamının da.

Dört mevsim, dört element. dört yön. Bunlar hemen akla gelenler. “İki kere iki dört”, “dört dörtlük” deriz mesela, bir şeyin uygun, mükemmel olduğunu anlatmak için. “Arkayı dörtleyelim beyler!”, bir mekanı maksimum etkinlikte kullanmanın en güzel sokak uygulamalarından biridir, misal.

Dört, yine önemli bir sayının, iki’nin iki katıdır ve karesidir. Sonra yine bayağı mühim bir sayı olan “bir” ile, mühimlikte hiç de geri kalmayan “üç”ün de toplamıdır. “Amaan bu da bir şey mi” demeyin, bayağı enteresan…

Ha, bir de ben dörtgözüm! Daha ne olsun…

Haftaya başlıyoruz. Buğday’ın öyküsüne en baştan. Araya başka yazılar girer, başka konular gelir, onu bilemiyorum. Elime, aklıma geldikçe yazıp yazıştıracağım, halim budur…

Sevgiyle, afiyetle….

 

Haber No: 7057