-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Tohum Topları
Kategoriler: Tohum
Tarih: 31-Mayıs-2014
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Hira Doğrul'un, Buğday Ekolojik Yaşam Rehberi’nin Bahar sayısı için kaleme aldığı yazıyı paylaşıyoruz

3 ayda bir yayınlanan ve Buğday Derneği üyelerine ücretsiz gönderilen Buğday Ekolojik Yaşam Rehberi’nin, Bahar sayısı çıktı. Rehberin kapak konusu Tohum Takas Ağı Koordinatörümüz Mehmet Gürmen imzalı "Özgür ve Temiz Gıda İçin Yaşasın Yerel Tohumlar!"

Konu doğal tarım ve yerel tohum olunca, doğal tarımın temel yöntemlerinden biri olan tohum topları da rehberde yerini aldı.

Hira Doğrul'un, Buğday Ekolojik Yaşam Rehberi için kaleme aldığı; tohum toplarının nerelerde kullanılabileceği,nasıl hazırlandığı ve uygulandığına dair, rehber niteliğindeki yazısını paylaşıyoruz.

 

"Doğal tarımda tohum topları, rotasyonlu tahıl ekiminde, karışık ekim sebze bahçelerinde, kapsamlı toprak iyileştirme ve zenginleştirme çalışmalarında, harap araziler ya da çorak alanların yeşillendirilmesinde kullanılır.

Burada temel saikler, a) hangi bitkinin nerede, hangi bitkilerin yanında çıkacağını doğal süreçlerin belirlemesi, b) serpilen tohumların kuşlar ve toprak hayvanlarınca anında tüketilmemesi, c) tohumlara bir nevi “ana rahmi” ortamı sunularak kolaylıkla filizlenmesinin sağlanmasıdır.

Tohum topları killi toprakla hazırlanır, imkân varsa en ideali tuğla fabrikalarından alınabilecek toz kildir. Oran olarak; 1 ölçü karışık tohum, 3 ölçü kompostla karıştırılır, buna 5 ölçü killi toprak eklenir. Ufak alanlar için, tohum topları çocukların da katılacağı bir eş dost buluşmasında elle hazırlanabilir. Karışım 2’şer ölçü su katılarak yavaş yavaş yoğurulur, cevizden biraz büyük toplar elle yuvarlanır.

Büyük araziler için, çok sayıda tohum topları en kolay, ufak bir harç karma makinesiyle yapılır. Hazırlanan karışım makinenin içine boşaltılır, dönerken su püskürtülerek homojen şekilde ıslatılır. Karışım tek bir hamur haline gelene dek döndürülür. Hamur masaya alınır, bundan uzun sosisler yapılır, sosisler önceden hazırlanmış yaklaşık 3x3 cmlik delikleri olan tel kafesten geçirilir, düşen parçalar hızlıca yerde elle yuvarlanır.

Hazırlanan topların güneşte en az 24 saat kurutulması gerekir. Kurutulan toplardan biri bir bardak suya konur; hemen dağılmayıp 10 dakika kadar bütünlüğünü koruyorsa, toplar hazırdır.

Tohum seçimi: En büyüğü kiraz çekirdeği kadar olabilir. Daha büyük tohumlar için daha büyük toplar yapılır ve her topa tek bir tohum yerleştirilir. Bu daha ziyade çorak alan yeşillendirmelerinde uygulanır. Karışıma amaca yönelik olarak her türlü tohum (özellikle yerörtücüler) katılabilir. Çok ufak tohumların fazla olmamasına dikkat edilmelidir.

Uygulama: Genellikle sonbaharda, yağışlı dönemin başlamasıyla toplar bol miktarda araziye atılır."      

 

 

Haber No: 7199