-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Sinek ve Böcek Isırmalarında Doğal, Koruyucu ve Tedavi Edici Yöntemler
Kategoriler: Koruyucu Sağlık ve Beslenme
Tarih: 17-Temmuz-2014
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Yaz mevsimi sinek, böcek dönemi. Her yerde onlara rastlamamız olağan. Bizi ısırmamaları için koruyucu önlemler alabileceğimiz gibi ısırmaları halinde de doğal tedavi yöntemlerini uygulayabiliriz. İlaçlatmaktan ise sadece sinek ve böceklere değil, doğadaki tüm canlılara ve insanlara zarar verdiği için lütfen kaçının.

Özellikle yaz mevsimi birçoğumuz için kabus gibidir.Hele hele sinek ve böcek sokmalarına karşı tepki veren bir vücuda sahipsek...Tam da mevsimindeyken,böcek ve sinek sokmalarına karşı uygulanan doğal koruyucu ve tedavi yöntemlerini tekrar hatırlatmak istedik.

Şaduman Karaca,Buğday Ekolojik Yaşam Rehberi’nin 12. Sayısı için kaleme aldı.

Bir sineğin veya bir arının bizi ne zaman ve nerede ısıracağı belli olmaz. Isırılan veya sokulan bölge kısa bir süre için acıyabilir ve arkasından uzun süre kaşınabilir. Bazıları bize ciddi boyutta sıkıntı verir, hatta iltihaplanarak haftalarca geçmek bilmez. Kortizon içeren merhemler tabii ki hemen sürülebilir, fakat bu gerçekten gerekir mi? Aslında nadiren bu yola başvurmak gerekebilir, onun yerine evlerimizde kadim bilgilerin yardımıyla böcek-sinek sokması durumunda ilkyardımı kendimiz yapabiliriz. Ancak akrep, yılan ve çiyan sokmalarında size aşağıda aktaracağımız önlemler kesinlikle yetersizdir, lütfen böylesi durumlarda tam teşekküllü bir sağlık kurumuna başvurun.

Bizi kuluçka dönemlerinde beslenmek isteyen dişi sinekler ısırır. Soktukları noktaya önce kan pıhtılaşmasını engelleyen uyuşturucu bir sıvı enjekte ederler ki sokulan noktada kan akışı devam etsin. Fakat bu uyuşturma işleminin sineğe başka bir yararı daha vardır; biz ısırmayı algılayamayız, o da bu arada gerekli kanı emmek için zaman kazanmış olur. Eğer bunu fark edersek, gayri ihtiyari sineğin üzerine bir şaplak yapıştırırız ve sinek o anda ölür, ya da bizden hızlı davranır ve uçar gider. Her iki durumda bize kalan, ısırılan bölgede bir şişkinlik ve kızarıklıktır. Bu şişkinlik, kızarıklık ve arkasından gelen kaşınma, sineğin bize enjekte ettiği sıvıdaki doku hormonu histamine vücudumuzun tepkisidir. Kimi insan bu hormona karşı hafif, kimisi aşırı reaksiyon gösterirken, kimisi ise hiç etkilenmeyebilir. Bu bölgeyi kaşımak, durumu daha da kötüleştirir, çünkü aynı yerde sinirler de vardır ve bunlar kaşıma durumunda tahriş olur. Bu arada kaşınan yer mikrop kaparsa iltihaplı süreçler de yaşanabilir.

Bu yazıda hem Anadolu’da hem de tüm dünyada kullanılan yöntemlerden bazılarını bulacaksınız, fakat her şeyden önce şu üç noktaya dikkat etmenizi öneririm. Her insan böcek-sinek sokmalarında çok farklı tepki gösterir, o nedenle özellikle aşırı şişme, nefes alamama, tansiyon ve kalp ile ilgili semptomlarda derhal en yakın tıbbi yardım merkezine gidilmelidir.

Ağız, boğaz ve dudak bölgelerindeki sokmalara hemen buz koyun ve buz emin. Aynı zamanda bir an önce en yakın sağlık merkezine gidin, tehlikeli olabilir.

Küçük çocuklarda böcek sokmaları kan zehirlemesine kadar götürebilir. Böcek sokan bölge kaşınma sonrasında şiştiyse, lütfen çocuğu hemen bir hastaneye götürün.

 

Böcek Sokmalarında Yapabileceklerimiz

1. Böceğin soktuğu bölgeye hemen buz koyun veya soğuk kompres yapın ya da sokulan bölgeyi akan soğuk suya tutun.

2. Arı veya eşekarısı sokarsa arının iğnesini dikkatli bir şekilde çıkarın.

3. Lahana yaprağının suyunu sıkın, bu suyu sokulan bölgeye bolca sıvayın. Bu özellikle arı ve eşekarısı sokmasında zehrin dağılmasını engeller.

4. Eğer böcek sokulan nokta aşırı derecede kaşınıyorsa, şu uygulamaları yapabilirsiniz: Kuru soğan suyu veya kuru soğan enine kesilip direkt sokulan noktanın üzerine basılır. Sirkeye tuz ilave edilir ve pamuklu bir bezle bölgeye kompres yapılır. Taze sıkılmış limonun suyu ağrıya karşı da iyi gelir. Suda çözülmüş maya ve taze fesleğen yaprağını ezip üzerine basın.

5. Sokulan bölgede iltihaplanmayı engellemek için bir damla kızdırılmış bal mumu damlatın.

6. Bir kabın içine bir tatlı kaşığı killi toprak koyup su ile karıştırarak bir lapa kıvamına getirin ve üç damla eterik nane yağı karıştırıp bölgeye sıvayın.

7. Taze maydanozu ince ince kıyın, temiz bir pamuklu beze koyarak sokulan bölgeyi sarın.

8. Kaşınan bölgeyi lütfen kaşımayın, onun yerine kendi tükürüğünüz ile tekrar tekrar nemlendirin.

9. Arı sokmasında sokulan yer ıslatılır. En ideali sokulan kişinin kendi tükürüğü ile ıslatmasıdır. Üzerine toz şeker dökün, şeker zehri alır.

10. Doğada yürüyüşte bir böcek sokması durumunda bir sinirli ot (yaraotu) yaprağını çiğneyip lapa haline gelince sokulan yerin üzerine koyun. Kaşıntı ve iltihap önlenmiş olur. Sinirli otun dar ya da geniş yapraklı iki türü de kullanılabilir.

11. Böcek sokması sonrasında sokulan yeri tükürüğünüzle ıslatıp üzerine tuz dökerseniz yara oluşmasını önlersiniz.

12. Soğuk saklanmış lor peynirinden hazırlanan bir sargı, böcek sokulması sonrasında şişmeyi ve kaşıntıyı önler.

13. Böcek sokması sonrasındaki kızarıklığa sirkeli su kompresleri ve rendelenmiş çiğ patates sargıları iyi gelir.

14. Böcek sokulan bölgeye oğulotu yapraklarını ezip bastırırsanız hem ferahlık verir, hem de olası iltihap durumu önlenir.

 

Böcek Sokmalarından Koruyucu Önlemler


Yaz mevsiminde beyaz, yeşil veya krem renkli giysileri tercih ederseniz böcekler sizi rahat bırakır. İnce, fakat kolları ve bacakları kapayan giysiler giymekte yarar var. Yüzünüze, ellerinize ve kollarınıza karanfil ya da lavanta yağı sürerseniz, sinek ve böceklerin size yaklaşmasını engellemiş olursunuz. 500 ml yüksek kalitede zeytinyağına 5 damla uçucu karanfil veya lavanta yağını karıştırın ve bu yağı masaj yapar gibi açık bölgelerinize yedirin. Alkol kokusunu da sinek ve böcekler sevmez, bunu vücuda sürülebilirsiniz. Itırotu yapraklarını avucunuzda önce biraz ezip, bu yapraklarla kol ve bacaklarınızı ovun. Itırotu kokusunu çoğu sinek sevmez.

Keyifli bir yaz mevsimi dileğiyle…

Şaduman Karaca
www.sadumankaraca.com

 

 

Haber No: 7320