-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Tohumları Nasıl Alır, Saklar ve Temizleriz?
Kategoriler: Tohum
Tarih: 04-Eylül-2014
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Nazım Tanrıkulu, Buğday Ekolojik Yaşam Rehberi 13. sayısı için kaleme aldığı yazısında, tohumları nasıl alıp,saklamamız gerektiğine yönelik çok önemli bilgi ve yöntemler paylaşıyor.

Buğday Ekolojik Yaşam Rehberi 13. sayısında yer alan yazısında Nazım Tanrıkulu, tohumla ilgili merak edilen sorulara yanıt olacak yöntemler paylaşıyor;

"Küçücük, fıçıcık içi dolu dünyacıktır tohum. Küçücüktür ama kocaman bir yaşamın yol haritasını barındırır. Yaşamın kaynağıdır o..."

"Atalarımız “Ek tohumun hasını, çekme yiyecek yasını” diyerek iyi tohuma dikkat çekmişler. Tohum iyiyse yaşamı da o ölçüde iyi olur. Bu nedenle biz de önce iyi tohumu nasıl elde edeceğimizi öğrenelim.

Tohumları fizyolojik olgunluk dediğimiz “tam olma, olgunlaşma” evresinde toplayarak işe başlamalıyız. Çünkü olgunlaşmayan şeyler meyve veremez. Tohumların çimlenip sağlıklı gelişebilmesi için bunu göz ardı etmemeliyiz.

Çiçek açan bitkiler belirli bir süre çiçekli kalır. Yavaş yavaş çiçekler solmaya, dökülmeye başlar. Artık tohumlar oluşmaya başlamıştır. Tohumun içerisine girdiği kap da kurumaya başlar, sararır, kahverengileşir ve kurur. Bu aşamada kabından çıkarılan tohumlardan örnek alarak içerisindeki embriyonun yani tohum taslağının sağlam olmasına dikkat edilir. Olgunlaşmamış tohumlar diğerlerine oranla hafiftir. Olgun tohumları ağırlığıyla da tanıyabiliriz. Üretimde kullanacağımız tohumlara “tohumluk” diyoruz. Peki, iyi tohumluk için nelere dikkat etmeliyiz?"

Yazının devamını buradan okuyabilirsiniz.

Haber No: 7448