-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Türkiye'nin En Organik Kongresi Başlıyor!
Kategoriler: Gıda ve Tarım, İklim Değişikliği, Doğa, IFOAM
Tarih: 11-Ekim-2014
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği ev sahipliğinde, 13-15 Ekim 2014’te, İstanbul’da gerçekleştirilecek olan 18. IFOAM Dünya Organik Kongresi boyunca verilecek tüm yemeklerin ve meyve sularının tamamı, Türkiye’de üretilen organik ürünlerden karşılanacak. Ayrıca, kongrenin karbon ayak izi de sıfırlanacak.

1000’den fazla uluslararası delegenin katılması beklenen 18. Dünya Organik Kongresi boyunca yapılacak tüm faaliyetlerin doğaya verdiği zararı minimuma indirmek ve yapılan diğer kongrelere örnek oluşturmak amacıyla, kongre boyunca verilecek yemekler, Türkiye’de üretilen organik gıdalarla yapılacak. Tavuğundan etine, elmasından pirincine kadar her gıda organik sertifikalı olacak. Kahve araları, gala yemekleri ve tekne turlarının yemekleri de tamamen organik gıdalarla hazırlanacak. Kongrede ikram edilecek meyve suları ve süt ürünleri de organik sertifikalı olacak. 
Kongre organizatörü olan Buğday Derneği, küresel iklim değişikliğine yol açan karbon salınımını da sıfırlamak amacıyla, uluslararası Soil & More şirketiyle anlaştı. Şirket, uluslararası uçuşlar, konaklanacak gün sayısı, kongreye bağlı yapılacak turlar, basılı tanıtım materyalleri ve kongre merkezinin kullanımını da hesaba katarak, kongrenin karbon ayak izini hesaplayacak. Daha sonra, bu miktarda karbonu sıfırlamak üzere, anlaşmalı olduğu kompost üretim şirketlerinden biri ile çalışarak, çıkan karbonun atmosferden geri çekilmesine katkıda bulunacak. Kompost, normal şartlar altında çöpe giden ve küresel iklim değişikliğine yol açan organik atıkları gübreye dönüştürerek atmosfere metan gazı salınımını engelliyor.  
Kongre bünyesindeki tüm etkinliklerde sunulacak gıdayı sağlayan Gıda Tedariği sponsorumuz City Farm’a, tüm organik süt ve süt ürünleri tedariğimizi karşılayan Doğan Organik’e ve kongrenin organik meyve suyu ihtiyacını karşılayan Elite Organik’e ve karbon ayak izi hesaplamasını yaparak kongrenin karbon ayak izini sıfırlayan Soil & More’a teşekkür ederiz. 
Buğday Derneği, kongrenin ekolojik ayak izini azaltarak, diğer tüm çalışmalarında da olduğu gibi, doğadan aldığı kadarını doğaya geri vermeyi ve bu konuda örnek oluşturmayı umuyor.

Haber No: 7521