-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Bisikletli Sahaf'ı Duydunuz mu?
Kategoriler: Yaşam ve Kültür, Bireysel Gelişim, Geri Kazanım, Temiz Enerji, Doga Dostu Turizm
Tarih: 10-Kasım-2014
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


İstediğiniz kitapların, size uygun bir saatte, evinize, hem de bisikletle bırakılmasını ister misiniz? O zaman Bisikletli Sahaf ile tanışın...

 

 

Rüzgar, Nisan ayında  ödünç eşyalarla İstanbul'dan bisikletiyle yola çıktı. Yolda “benzin yakmayacağım, et yemeyeceğim” sözü verdi. Filiz de haziran ayı sonunda, Belçika’da ona katıldı. Eylül ayı ortalarında Türkiye’ye döndüler.

Neredeyse beş parasız tamamladıkları “Bisikletle Avrupa Turu” ndan döndüklerinde  yeni bir yolculuğun hayalini kurmaya başladılar bile: Parasız Türkiye Turu...

Ancak 6 ay süren Avrupa turu bisikletlerini epey hırpaladı.Onları tamir ettirmeleri, bazı malzemeleri de değiştirmeleri gerekiyor.

Bu ihtiyaçtan yola çıkarak; tüketimin en aza indirilmesi, paylaşımın artması , fosil yakıtsız ulaşımın devamı ve  günlük yaşamlarının yanı sıra sonraki yolculuklarına kaynak oluşturması için  "BİSİKLETLİ SAHAF'' projesini başlattılar.

Arkadaşlarından, projeyi duyanlardan gelen ve  kendilerine ait okumadıkları kitaplardan oluşturdukları kütüphanede kitapların hepsi ikinci el ve onarımını da kendileri yapıyorlar. Satın alınan kitapları, İstanbul içinde olmak şartıyla bisikletleriyle adrese kadar getiriyorlar. Böylece bisiklet kurye ile fosil yakıt harcamadan çevreye verilen zararı aza indiriyor, ikinci el kitapları tekrar kullanıma sunarak da geridönüşümü sağlıyorlar.

Elden çıkarılmak istenen 2. el kitapları da yine bisikletle alıp, Bisikletli Sahaf'a ekliyorlar.

'Askıda Kitap Var' kütüphanesi kurmak ve çöpten bulunan objelerle, kitap veya bisikletle ilgili tasarımlar yapmak gibi hayalleri de var.

Bisikletli Sahaf'ın kütüphanesinden kitap seçmek, sipariş vermek ve/veya kitap bağışlamak isterseniz, buradan ulaşabilirsiniz.

 

Haber No: 7583