-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Tekelioğlu'nun TaTuTa'lı Çiftçileri
Kategoriler: Gıda ve Tarım, Ekolojik Tarım Yöntemleri, %100 Ekolojik Halk Pazarı, Yaşam ve Kültür, Gelenekler ve Yerellik, Pazarlar/Alışveriş, Doğa Dostu Yerleşimler, TaTuTa, Doğa, Victor Ananias, Tarımsal Biyoçeşitlilik, Kullanım Alışkanlıkları, Ekolojik Mimari, Biyolojik Çeşitlilik
Tarih: 14-Ocak-2015
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Manisa Salihli’ye bağlı Tekelioğlu köyü, Türkiye’de tüm köyün ekolojik tarım yaptığı ilk köy. Tekelioğlu’nda TaTuTa’lı iki çiftçi kardeş yaşıyor: Mustafa ve Ali Şener.

“Bir gün bu köye bir ziraat mühendisi gelmiş ve köyün, üreticilerin hayatı değişmiş” desek yeri. TaTuTa projesinin başladığı günlerden bu yana sistemde yeralan Mustafa ve Ali Şener, Türkiye’nin ilk ekolojik tarım yapılan köyü Tekelioğlu’nun kardeş TaTuTa çiftçileri. 1989 yılında köylerine gelen ziraat mühendisi Atilla Ertem sayesinde bilgilenmiş ve ekolojik tarıma başlamışlar. Mustafa Şener, “ekolojik tarım insan sağlığına da çevre sağlığına da zarar vermiyor, tabii biz kendi sağlığımızı da düşünerek bu işe başladık” diyor. Abisi Ali Şener ise Atilla Ertem’in ziyaretinden önce bir gazetede okuduğu köşe yazısıyla ekolojik tarımla tanışmış. “Kimyasal ilaçların ve gübrelerin insane, doğaya zarar verdiğini düşünerek ekolojik tarıma başladık” diyen Ali Şener, ilk günlerde Atilla Ertem’in çok desteğini gördüklerini söylüyor.

Satış ve Pazarlama Sorunları Yok

Şener kardeşler ne iyi ki ürünlerini pazarlamakta herhangi bir sorun yaşamıyorlar. Mustafa Şener, 150 dönüm arazisinde üzüm ve zeytin ağırlıklı üretim yapıyor. Kendi ihtiyaçları için de tahıl, sebze ve meyve ekiyor; üzüm ve zeytini toptan firmalara satıyor. Ali Şener de 400 dönüm alanda üzüm, zeytin, buğday, tütün, domates ve biber üretiyor. Bunları hem firmalara toptan, hem kendi açtığı dükkanında perakende olarak satıyor, dileyenlere kutu servisi de yapıyor.

Gönüllülerin Çoğu Yabancı

Şener kardeşlere TaTuTa sistemini soruyorum, memnun olup olmadıklarını…Her ikisi de şimdiye değin pek çok yabancı gönüllü ağırladıklarını anlatıyor ve sistemden çok memnun olduklarını söylüyorlar. Mustafa Şener bu yıl İtalyan, İsveç’li ve ABD’li gönüllülerle çalışırken, Ali Şener’in çiftliğine ise şimdiye kadar Japon, Rus, Alman, Fransız, İtalyan gönüllüler gelmiş.

Gönüllü Sayısında Artış Var

Mustafa Şener, “son iki yıldır gönüllü sayısında artış var. Genelde yabancı gönüllüler geliyor. Canla başla ve inanın bizden çok çalışıyorlar” derken; Ali Şener de çiftliklerine konuk da,yerli gönüllü de geldiğini ama yabancı gönüllülerin sayısının daha fazla olduğunu, onlardan çok zor ayrıldıklarını anlatıyor. Peki dil sorununu nasıl çözüyorlar, bu konuda sorun yaşıyorlar mı merka ediyorum. Mustafa Şener’in kendi deyimiyle çat pat bir İngilizcesi var ama bu konudaki asıl yardımcısı, üniversitede okuyan kızı. Sonuç olarak dil ve gelen yabancı gönüllülerle bir iletişim sorunu yaşamıyorlar. Ali Şener de yabancı gönüllülerle iletişim konusunda önemli bir sorun yaşamadıklarını söylüyor ama altını çizmeden de edemiyor: “keşke bir yabancı dil öğrenseydim”.

Çiftlikler Arası Takas Artsın

Sistemle ilgili düşünceleri neler, önerileri var mı? Mustafa Şener, sistemden çok memnun olduğunu, TaTuTa çiftlik toplantılarına eşi ile birlikte gittiklerini ve diğer çiftliklerle tanışmaktan çok mutlu olduklarını söylüyor ve ekliyor: “Aman sistem bozulmasın, daha da gelişsin.” Önerisi ise çiftlikler arası takasın arttırılması.

Halen kendisi bazı çiftliklere zeytinyağı veriyor, onlardan da başta bal olmak üzere ihtiyacı olan başka ürünleri alıyor. Ali Şener de sistemde hiçbir sorun yaşamadığının altını çiziyor, başarının devamını diliyor ve tüm Buğday ekibini duygulandırıp mutlu eden şu cümleleri kuruyor: “Buğday Derneği TaTuTa’yı yürütsün. Bu, çok emek verilen bir proje. Bize katkılarını anlatmama olanak yok.”

Victor, duyuyorsun değil mi?

*Söyleşiyi, Buğday Ekolojik Yaşam Rehberi için Mine Eroğlu gerçekleştirmiştir.

*Çiftliklerle ilgili detaylı bilgiye (kayıt, konuk olma,gönüllü olma gibi) buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Haber No: 7709